•  

  Taka ciekawostka #orlen miał sponsorować Stocznie Szczecin, byli nawet dogadani i w Szczecinie zaczęli kontraktować siatkarzy (między innymi Bartka Kurka, czy Mateja Kazijskiego), niestety dla #siatkowka rząd środki przesunął na #f1 i #kubica i klub rozpadnie się w trakcie sezonu...

  •  

   @happier Kubica > jakaś niszowa siatkówka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Prychacz konstruktywna odpowiedź > hahahaha kto gra w siatkówkę hahaha

  •  

   @happier: ojej jaka szkoda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @happier: Jaka szkoda,kto by pomyślał że Orlen wolał sponsorować sport o zasięgu globalnym a nie jeden klubik w lokalnej lidze

  •  

   @happier: Pan Kierowca - Robert Kubica > Siatkarze z Szczecina ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   #niepopularnaopinia #supportkubica

  •  

   @vasos: No coż, niestety to prawda. Siatkówka jest niszowym sportem porównaniu z F1

  •  

   @Prychacz w porównaniu do f1 kazdy sport jest niszowy (no oprocz piłki nożnej, tenisa, krykieta i koszykówki)

  •  

   rząd środki przesunął

   @happier: tak, rząd przesunął, Kaczor własnoręcznym podpisem zmienił finansowanie, meh

   znaczy no ja rozumiem, że przykro, ale taka okazja jak teraz Orlenowi się trafiła raz w życiu i nie dziwię się, ze się wycofali ze Szczecina

  •  

   @vasos: W porównaniu do Kubicy każda drużyna siatkarska jest małowartościowa (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   @happier: Czyli mówiąc w skrócie - Orlen zainwestował 10 mln w sport, który jest ściśle powiązany z branżą, w której się porusza. Ten ruch pozwoli im się stać bardziej rozpoznawalnym graczem na arenie międzynarodowej, być może otworzy parę drzwi, pozwoli budować markę za granicą, a przy okazji również w Polsce.

   Inwestując w Stocznię Szczecin Orlen zyskałby...nic. Spaliłby pieniądze. Taka jest smutna prawda.

  •  

   @jaxonxst: 10 mln euro na razie, drugie 10 w przyszłym roku być może, jak rozumiem.

  •  

   @rooger: A bo w eurach liczysz , ja widzisz jak janusz w PLN ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @rooger:
   Jaką markę? Przecież Orlen za granicą ma brandy zupełnie niepowiązane z nazwą Orlen, nikt nie skojarzy ich z Kubicą i powrotem, a próba ujednolicenia marki zupełnie nie wchodzi w rachubę bo konsumenci tamtych krajów zupełnie tego nie kupią, czy z Kubicą czy bez niego.
   Nie róbmy z Kubicy otwieracza drzwi dla marki takiej jak Orlen...

   +: TS050
  •  

   @vasos: Tylko tak z czystej ciekawości co to daje Orlenowi?

  •  

   @seeksoul:
   Myślisz że gdyby nie sytuacja z Morawieckim to Kubica i tak by dostał swoje miliony?

  •  

   @happier a ja mówię że orlen powinien sponsorowac stocznie? tez bym wybrał f1, ale mowienie o takim sporcie jak siatkówka że jest niszowy to spore nadużycie
   Pozdrawiam

  •  

   @vasos: źle zaadresowałem wypowiedź, siatkówka nie jest taka niszowa zwłaszcza w Polsce, oglądalność mistrzostw świata przebija oglądalność najlepszych wyścigów F1.
   Nie wieżę w bajki że Orlenowi (którego nikt w Niemczech z ich stacjami nie kojarzy co chyba jest im na ręke) Kubica cokolwiek da.

  •  

   @happier: Ano taką markę, że siadając do rozmów z zagranicznymi kontrahentami będą pertraktować z troszkę innej pozycji i z innym wizerunkiem.

   Powiesz, że to śmieszne, ale gdzieś na wysokim szczeblu ma to również znaczenie to gdzie bywasz, z kim, przy okazji jakich eventów. Dzięki temu możesz mieć okazję w ogóle znaleźć przy stole z większymi graczami.

   Budowanie wizerunku i marki nie zawsze ma dać wymierny zwrot w krótkiej perspektywie czasu.

   Ja nie mówię, że to się stanie. Tylko to otwiera jakieś perspektywy. Inwestycja w Stocznię nie da nic.

  •  

   @EugeniuszMotyka: Tylko po co? Marketingowo to może podniesie go w Polsce (zapewne nie wpłynie to na sprzedaż przy takim hegemonie) w innych państwach Orlen raczej zyskuje na tym że nie jest powiązany z Polską brandowo.

  •  

   @happier: tak, myślę, że i tak by dostał, ale no jak by było to się na szczęście nie dowiemy

   inb4 Niemcy to nie jest grupa docelowa (ta właściwa) Orlenu, który chce przejąć węgierski MOL i austriacki OMV.
   Nie daj Boże RK zrobiłby jakiś dobry rezultat w Austrii czy na Hungaro i Orlen ma więcej z tego pożytku niż z ze sprzedaży paliw w Polsce

  •  

   @happier: Siatkówkę ogląda około 400 milionów ludzi? To średnia ze wszystkich wyścigów ostatniego sezonu o ile dobrze pamiętam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @rooger: Przy takich rozmowach na tak wysokim szczeblu to Kubica na nic nie wpływa, mówimy tu o potężnej firmie, nie o Władku który może zrobić interes z Waldkiem to zna Janka... tam sie liczy matematyka i zarobek.
   Spółka wyceniana na prawie 40 mld, z nią każdy siada do rozmów :)

  •  

   @happier zapewne cos im to da, inaczej nie pakowaliby 100mln

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

   +: Drmscp
  •  

   @happier: no cóż, jak się zespół buduje na "gębę" to takie są efekty

  •  

   @happier: W kontekście globalnym - rzekłbym, że Orlen jest tylko może bardziej zauważalnym pierdnięciem. A jednak będzie okazja pokręcić się wsród takich firm jak Petronas czy Shell.

   Wszystkie liczące się światowe koncerny paliwowe były lub są obecne w motorsporcie. Orlen dotychczas w tej sferze był raczej mało aktywny. To jest prawdopodobnie najlepsza okazja, aby to zmienić. Lepszej w tym stuleciu może nie być.

  •  

   @Prychacz: A tych którzy rozpoznają markę Orlen jest z max pół miliona....

  •  

   @rooger: Tylko że te koncerny na tym poziomie robią biznes, masz dobrą ofertę, coś nam się opłaca itd...
   Generalnie osobiście uważam że to strata kasy, sam widziałem wyniki firmy olejowej która zainwestowała całą furę pieniędzy właśnie w F1, wyniki sprzedaży praktycznie się nie zmieniły...

  •  

   @happier: kolejny dzban, ktoremu pisze to samo, orlen na kazdym wyscigu moze wystepowac pod inna marka na malowaniu bolidu, robi tak chociazby Rexona, ktora jest obecnie sposnorem Williamsa, plus Orlenowi jako firmie paliwowej jest znacznie bliżej do sportów motorowych niz siatkowki

  •  

   @happier: W najgorszym wypadku osiągną taki sam efekt jak przy inwestowaniu w Stocznię Szczecin, co da im zupełnie nic.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @EugeniuszMotyka: Jak nie dostajesz pensji od 3 miesięcy to raczej za klub nie umierasz...

   @wietnamiec: No i faktycznie to logo gdzieś tam na bolidzie jest rozpoznawalne i daje firmie wielkiego boosta taguj #januszemarketingu

  •  

   @rooger: To prawda, dlatego oba pomysły uważam za średnie.

  •  

   @happier: januszami to sa tylko wlasciciele stoczni oraz ty, ktorzy nasciagali zawodnikow nie majac jeszcze tej kasy, w zadnym miejscu nie powiedzialem, ze im sie to jakkolwiek zwroci, ale skoro chca sie stac bardziej miedzynarodowa marka, bo sa juz w kilku krajach, planuja wejsc do kolejnych to F1 to najlepszy sport motoryzacyjny, gdzie moga sie probowac promowac

   +: Drmscp
  •  

   @happier: A ja akurat uważam, że jeśli Orlen chce przeznaczać jakieś pieniądze na sport to akurat ten deal był dobrą okazją.

   +: Drmscp
  •  

   @seeksoul:
   Serio wygranie w Niemczech przez Polaka konkursu 4 skoczni wpłynęłoby tam na sprzedaż goplany i wybieraliby zamiast np. Milki...?
   Zresztą Orlenowi zupełnie nie opłaca przebrandawiać się w krajach takich jak Austria gdzie patriotyzm zakupowy jest obecny i ludzie wybierają lokalne, krajowe produkty.

   @wietnamiec: Oczywiście że Stocznia to kretyński pomysł i to wychodzi, inna sprawa że moim zdaniem (choć chciałbym się mylić) inwestowanie w ostatni zespół i zapewne przegrywanie raz za razem, to średni pomysł który wyszedł bardziej z kręgów rządowych niż z marketingu Orlenu.

  •  

   @happier czy Goplana sponsorowała skoczków albo kiedykolwiek ich emblemat pojawił się na ich kombinezonach? Nie. Więc słabe porównanie.

   Sama obecność Orlenu w F1 świadczy o poważnych myślach wejścia do pierwszej ligi i trzeba się tylko cieszyć

  •  

   @happier: no to niech Lotos rozwiąze kontrakt z Radwańską, bo i tak karierę zakonczyła i przekierują hajsy na siatkarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @seeksoul:
   Zupełnie się nie zgodzę, po prostu między logo na bolidzie a kupnem benzyny nie ma praktycznie żadnej zależności (jak mi się uda w pracy wygrzebać badania z 2011 roku to postaram się załączyć), warto też zaznaczyć że przy paliwach konsumenci kierują się też wyborem produktów z danego kraju, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.
   Lukoil co nie jest zresztą tajemnicą przebrandowił się na Amic Energy głównie dlatego że Rosyjska benzyna kojarzy się źle, a Amic Energy kojarzy się neutralnie.
   Nie przesadzajmy że miliardowej firmie F1 cokolwiek otworzy, to poważny biznes i spółka państwowa po prostu ma drzwi otwarte (liczy się zysk i matematyka) i facet jak Kubica dla niej nic nie otwiera, nie przesadzajmy o takiej sile Kubicy.

   Możemy więc założyć z góry, że żadnych konkretnych, a tym bardziej bezpośrednich zysków - typu zwiększenie przez te dwa lata startów Kubicy w F1 udziału rynkowego naszemu potentatowi paliwowemu wcale nie przyniesie. Obok marketingu i działalności komercyjnej istnieje jednak jeszcze coś takiego jak odpowiedzialności biznesu, i to zwłaszcza tego państwowego i wielkiego biznesu za aktywizację różnych społeczności lokalnych, oraz ich integracje, m.in właśnie dzięki finansowaniu działalności sportowej, kulturalnej, czy społecznej.

   Więc to pytanie, czy te bardzo duże w warunkach polskich środki (100 mln w ciągu dwóch lat) warto poświęcić na ambicje jednej osoby i dawać pieniądze na tego typu samochodowe igrzyska (F 1 nie bez przyczyny była nazywana cyrkiem, jeszcze w czasach kiedy było tam miejsce dla prawdziwych sportowców jak Lauda, Prost, czy Ayrton Senna) zamiast wspomóc nimi dziesiątki sportowych eventów, a przez te dziesiątki eventów setki, jeżeli nie tysiące profesjonalnych sportowców, czy nawet tylko adeptów -amatorów nie jest moim skromnym zdaniem wcale takie głupie.

   Specjaliści o marketingu sportowego nie mają raczej wątpliwości, że sponsoring Kubicy, ponieważ nawet w przypadku Orlenu kołdra jest krótka, będzie oznaczał obcięcie przez koncern paliwowy funduszy przeznaczanych do tej pory na inne sporty w Polsce, w tym w dużym stopniu także siatkówkę. I nie chodzi wcale o finansowanie klubu ze Szczecina, ale m.in o finansowanie "zajęć dla dzieci, turnieje młodzieżowe i różne działania społeczne"

  •  

   @happier: ziomeg znam cała masę marek których u nas nie ma tylko dlatego że oglądam sporty motorowe, i z całą pewnością gdybym był za granicą jako turysta gdzie te marki są, np telefonica to sięgał bym po nie w pierwszej kolejności, lub nawet z ciekawości(monster gdy go jeszcze u nas nie było) tak to właśnie działa, plus orlen ma stacje nie tylko w Polsce, a w dodatku może pozwoli im wrócić mu do oryginalnej nazwy w krajach gdzie musieli ją zmienić, z ich strony to jest dobry ruch, a i kasę nie dostaje Robert on nic z tych pieniędzy nie zobaczy tylko kasa idzie do Williamsa.

  •  

   @happier " rząd Polski" xdddd usuń konto i weź się do nauki, jeszcze dużo przed tobą

   +: Rodua
  •  

   @happier no niestety ale F1 jest dużo bardziej prestiżowa a nazwisko Kubica jest bardzo znane i medialne. Logiczny wybór dla Orlenu.

   +: Drmscp