•  

  2 324 - 1 = 2 323

  Tytuł: Ja z krematorium Auschwitz.Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz
  Autor: Igor Bartosik, Adam Willma
  Gatunek: wywiad, literatura faktu
  ★★★★★★★★★☆

  "Ja z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz" chciałam przeczytać zaraz po tym jak w październiku 2017 roku, odwiedziłam bramy #oswiecim ia. Miałam wówczas wielki zaszczyt być oprawadzaną przez pana Igora Bartosika - autora nieniejszej książki.
  Jak to zwykle bywa o dobre ksiązki nie jest łatwo. Ksiażkę zdobyłam dopiero w zeszłym tygodniu, gdy nakład został wznowiony. Warto było czekać... Przez te 100 stron dowiadujemy się o życiu Henryka Mandebauma, przed #drugawojnaswiatowa i w jej trakcie, czyli o najgorszym okresie, gdy został wcielony do Sonderkommando. Jego zadaniem było obsługiwanie krematoriów, czyli spalanie zwłok mordowanych masowo przez niemieckich nazistów w komorach gazowych.
  Wywiad jest niezykle wartościowy, podczas jego czytania czułam się jakbym rozmawiała z dziadkiem, aczkolwiek temat wzbudza releksje, a niekiedy wręcz złość nad dolą ówczesnego człowieczeństwa. Błyskotliwe pytania, inteligentne, wyważone odpowiedzi. Książkę powinien przeczytać każdy kto chce pamiętać o #auschwitz bo takich rzeczy nie powinno sie zapominać... a #historia Henryka Mandelbauma jes "realnym dowodem triumfu człowieczeństwa nad złem i barbarzyństwem wojny".

  #bookmeter #ksiazki #zydzi #iiwojnaswiatowa

  #bookmeter

  Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

  pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
  Pobierany jest zawsze ostatni wynik

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  #olx #januszebiznesu
  Wystawiłem lapka za 2k.Koleś napisał wczoraj, że za 1200 bierze i żebym podał nr konta i wieczorem przelew będzie. Podałem i napisalem, że niżej nie zejde tak jak w ogłoszeniu.
  Patrzę dziś rano przelew 1200XD
  Nie mam zamiaru wysyłać laptopa.
  Nie mam zamiaru odsyłać kasy.
  Czekam, aż będzie dostępny i zapytam czy go nie pojebało.

  odpowiedzi (117)

 • avatar

  Ostatnia cyfra po wciśnięciu plusa to Twój superbohater Marvela:

  0. Ant-Man
  1. Doktor Strange
  2. Hulk
  3. Nick Fury
  4. Spiderman
  5. Thor
  6. Tony Stark
  7. Deadpool
  8. Kapitan Ameryka
  9. Starlord

  #glupiewykopowezabawy #marvel

  odpowiedzi (79)

 • avatar

  Ja pierdole xD
  Wczoraj wracając z pracy wpadłem do kwiaciarni i kupiłem żonie kwiaty. Tak bez okazji - naszła mnie ochota po prostu. Żona zaskoczona bardzo ale sprawił jej ten gest wielką przyjemność. Wieczorem jeszcze wino, film i testy wytrzymałościowe kanapy i łóżka #pdk. Ogólnie bardzo sympatyczny i udany dzień.
  Dziś w pracy pochwaliła się wczorajszym dniem i zaczął się festiwal spierdolenia xD
  Okazało się, że "kwiaty bez powodu" daje się tylko w konkretnych sytuacjach. Moja żona dowiedziała się, że pewnie ją zdradzam i gryzie mnie sumienie. Dostała zalecenie, żeby z cichaczem sprawdzić mi telefon i kompa xD
  I tak właśnie durne #rozowepaski same się nakręcają swoim spierdoleniem umysłowym. A potem jedna z drugą pieprzą, że ich facet to tylko piwsko przed telewizorem żłopie xD
  #rozowepaski #logikarozowychpaskow #heheszki #zwiazki
  pokaż całość

  odpowiedzi (61)