•  

  2 324 - 1 = 2 323

  Tytuł: Ja z krematorium Auschwitz.Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz
  Autor: Igor Bartosik, Adam Willma
  Gatunek: wywiad, literatura faktu
  ★★★★★★★★★☆

  "Ja z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz" chciałam przeczytać zaraz po tym jak w październiku 2017 roku, odwiedziłam bramy #oswiecim ia. Miałam wówczas wielki zaszczyt być oprawadzaną przez pana Igora Bartosika - autora nieniejszej książki.
  Jak to zwykle bywa o dobre ksiązki nie jest łatwo. Ksiażkę zdobyłam dopiero w zeszłym tygodniu, gdy nakład został wznowiony. Warto było czekać... Przez te 100 stron dowiadujemy się o życiu Henryka Mandebauma, przed #drugawojnaswiatowa i w jej trakcie, czyli o najgorszym okresie, gdy został wcielony do Sonderkommando. Jego zadaniem było obsługiwanie krematoriów, czyli spalanie zwłok mordowanych masowo przez niemieckich nazistów w komorach gazowych.
  Wywiad jest niezykle wartościowy, podczas jego czytania czułam się jakbym rozmawiała z dziadkiem, aczkolwiek temat wzbudza releksje, a niekiedy wręcz złość nad dolą ówczesnego człowieczeństwa. Błyskotliwe pytania, inteligentne, wyważone odpowiedzi. Książkę powinien przeczytać każdy kto chce pamiętać o #auschwitz bo takich rzeczy nie powinno sie zapominać... a #historia Henryka Mandelbauma jes "realnym dowodem triumfu człowieczeństwa nad złem i barbarzyństwem wojny".

  #bookmeter #ksiazki #zydzi #iiwojnaswiatowa

  #bookmeter

  Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

  pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
  Pobierany jest zawsze ostatni wynik

Gorące dyskusje ostatnie 12h