CzasNaPoznan
Pięknie dzisiaj było w Poznaniu (。◕‿‿◕。)
#poznan #polska #mojezdjecie
+3
SpiralVortex
To teraz kolejne pytanie - za ile najtaniej w Polsce chodził zestaw 42043?

#lego #legotechnic #mercedes #polska #pytanie #hobby
+5
RFpNeFeFiFcL
**List protestacyjny do Watykanu w sprawie beatyfikacji arcybiskupa greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego, hitlerowskiego kolaboranta i ukraińskiego nacjonalisty.**

W 1918 roku arcybiskup opowiedział się przeciwko odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej. W latach następnych, w czasie swoich podróży zagranicznych szkodził sprawom polskim. Równocześnie był spolegliwy wobec budzącego się nacjonalizmu ukraińskiego, wzorowanego na niemieckim nazizmie.

Z kolei 30 czerwca 1941 r., po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa, wydał on odezwę do narodu ukraińskiego, w której wezwał do wsparcia Adolfa Hitlera i Trzeciej Rzeszy. Nakazał też modlitwy w cerkwiach greckokatolickich za pomyślność Wehrmachtu oraz wysłał gratulacje do Hitlera z okazji zdobycia i okupacji Kijowa.

W 1943 roku poparł tworzenie się Dywizji SS „Galizien”. Wyraził zgodę na odprawienia mszy św. za jej pomyślność oraz oddelegował kapelanów do tej zbrodniczej formacji. Nie reagował też, gdy inny jego księża angażowali się czynnie w bandyckie napady na polskie wioski oraz w inne ludobójcze działania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Żaden z tych księży-renegatów nie został przez niego suspendowany.

W 1944 roku wobec przegranej Niemiec arcybiskup Szeptycki poparł z kolei Józefa Stalina, krwawego przywódcę Związku Radzieckiego. Do końca swych dni był zawsze nastawiony wrogo do Polaków.

Stolica Apostolska, ogłaszając „heroiczność cnót” Andrzeja Szeptyckiego, nie zadała sobie trudu, aby wysłuchać świadków wydarzeń oraz rodzin ofiar UPA i SS Galizien. Nie zbadała także wszystkich dokumentów, przechowywanych w archiwach, oraz nie zapoznała się z opracowaniami naukowymi wybitnych specjalistów, w tym z pracami księży profesorów Józefa Wołczańskiego i Józefa Mareckiego z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, pani Ewy Siemaszko, Kustosza Pamięci Narodowej, oraz dr Lucyny Kulińskiej, prof. dr hab. Bogumiła Grotta i dr hab. Andrzeja Zięby z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Czesława Partacza, dr hab. Bogusława Pazia, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego i dr hab. Leszka Jazownika, profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego.

#polska #historia #kosciol #religia #afera #ukraina #religia #watykan #4konserwy #ukrainiec
+2
saakaszi
Warsztaty dla katechetów: "Porno – zniewalające kłamstwo”

Po co katechetom takie warsztaty, może jeszcze będą próbować idealizować nasze dzieci że takie czy takie zachowania są dla nich nieodpowiednie i niemoralne?
Co następne? Może katolickie piątki? Przecież szkoła ma być wolna od wszelkiej ideologii, a teraz katecheci będą prać mózgi dzieciom i wpajać im określony światopogląd, tylko po to by zniszczyć w nich normalność i doprowadzić do poczucia grzechu, który de facto będzie ułatwiaj sprawowanie nad nimi kontroli.

#neuropa #4konserwy #bekazkatoli #bekazprawakow #seks #polska #lgbt #oswiadczenie #gorzkiezale
+7
megawatt
Przeglądam sobie mirko i natrafiłem na ciekawe zdjęcie - gdzie w jednym miejscu spotkali się:
od prawej:
- Prezydent Polski (Andrzej Duda wraz z małżonką)
- Marszałek Sejmu (Marek Kuchcinski)
- Jarosław Kaczyński
drugi rząd:
- Marszałek Senatu (Stanisław Karczewski)
- Premier Rzeczypospolitej (Mateusz Morawecki + wicepremierzy: Piotr Gliński, Beata Szydło)

Wszystkie centralne organy władzy (w tym cała linia sukcesji) + Premier i Jarosław Kaczyński - w jednym miejscu (i to jeszcze obok siebie)
Przypominam, że od poniedziałku do piątku obowiązywał podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego - a na konferencji ustalano szczegóły wojny z Iranem (co tak jakby zwiększa zagrożenie terrorystyczne wobec najwyższych władz).
Zapraszam do dyskusji

#4konserwy #neuropa #prawo #polska
tag polityka chyba nie jest konieczny, bo co prawda to politycy, ale nie ważne jakiej byli by opcji politycznej to są kluczowi z punktu widzenia państwa urzędnicy - oczywiście akceptuję decyzję moderacji
+12
obs_ordine
Mireczki i Mirabelki z #poznan - czy orientujecie się może kto w Poznaniu lub najbliższych okolicach byłby zainteresowany tego typu cudami? Babcia będzie się przeprowadzać i chce się pozbyć niektórych rzeczy, ma do sprzedania m.in kilkanaście egzemplarzy tygodnika 'Ilustrowany Kuryer Codzienny' z lat 1927 - 1929. Wszystkie egzemplarze są zebrane i oprawione w sztywną okładkę, w grę wchodzi sprzedaż całości.

Dzisiaj je przeglądałam i byłam w szoku, moją uwagę zwróciły szczególnie reklamy, które promowały różne produkty, dziwnie się patrzy na takie rzeczy, gdy człowiek ogarnie tę całą ewolucję :-D (pic rel w komentarzu)

#historia #ciekawostki #kultura #pytanie #kiciochpyta #poligrafia #zainteresowania #polska
+7
patrycja979
Kto chce już wiosnę?
Fot: Michał Kostrzewski
#fotografia #foto #wiosna #wykop #polska #ladnapani #ladnadziewczyna #brunetki
+2
zryyyty
gdzie na melanż z #wroclaw ia pociągiem? tak do 100-150km żebym pół nocy nie wracał. Myśle o Nachod w Czechach, dobrze tam? może inne miasto blisko granicy?...do Słowacji chyba za daleko, jest coś ciekawego obok granicy? może jakieś miasto w Polsce blisko Wro gdzie jest nocne życie i dobry melanż będzie...ale też pozwiedzać z 2 godziny lub turysta fazowicz, #pytanie #turystyka #polska #czechy #nachod #slowacja #melanz #pytanie
skizo
Jak tam u was :)? U mnie cieplutko, czyste niebo czuć wiosnę (。◕‿‿◕。)
#polska #wiosna #pogoda
+1
SpiralVortex
Z ciekawości - za ile najtaniej w Polsce chodził zestaw 42078?

#lego #legotechnic #mack #polska #pytanie #hobby
+2
tytanos
Przeciętny Polak powinien mieć kilka sztuk broni NIEREJESTROWANEJ! W razie wojny okupant pójdzie do tych z zarejestrowaną bronią. Żadnej rejestracji.. Kupno broni powinno być tak łatwe, jak zakup paczki fajek.

#bron #militaria #wojna #oswiadczenie #polska #prawo #4konserwy
+18
Kruchevski
#pogoda #lubelskiobserwator #polska #zima

Przedwiosenna sobota w całej swej okazałości. Kontynent europejski jest zdominowany przez wieloośrodkowy układ wysokiego ciśnienia o nazwie Dorit. Nad większością krajów Europy mamy do czynienia z mnóstwem słonecznych chwil co wiąże się z oddziaływaniem suchszego powietrza polarnomorskiego. Proces ten w dalszym ciągu postępuje także nad naszym krajem. O ile wczoraj słoneczna pogoda panowała głównie na zachodzie, południu i częściowo centrum, tak dzisiaj obserwuje się systematyczny zanik ostatnich połaci niskozawieszonych chmur typu stratus. Do końca dnia pozostaną one tylko w pasie od Podlasia po Lubelszczyznę. Temperatury od rana szybują ku górze, a najcieplejszym miejscem w skali kraju jest pas od dolnego Śląska po województwo lubuskie gdzie należy oczekiwać niedługo wzrostu temperatur nawet do 14 stopni Celsjusza! Warto korzystać z najbliższych godzin z dawki promieni słonecznych, gdyż apogeum słonecznej aury przypada właśnie dzisiaj.

Jutro natomiast nad północną część Polski nasunie się strefa większego zachmurzenia i słabych opadów mżawki wywołana migrującym na północ od Polski układem frontowym. Dużo słońca pozostanie natomiast na południu, gdzie maraton wysokich temperatur będzie trwał nadal, zaś granica zachmurzenia wstępnie układać się będzie od Gorzowa Wielkopolskiego przez Poznań, Łódź i Lublin. Więcej informacji w wieczornej prognozie pogody z załączoną mapką.

Miłego słonecznego ( ͡° ͜ʖ ͡°) !

Dane: sat24.com
+74
MalyBiolog
Naukowiec: miody miejskie są równie zdrowie, jak te z pasiek wiejskich >>> ZNALEZISKO

Miód z pasiek miejskich jest tak samo zdrowy, jak ten z pasiek wiejskich. Pszczoły doskonale radzą sobie w polskich metropoliach i znajdują masę pokarmu przez cały sezon, a jednym z ich ulubionych miejsc są... cmentarze - opowiada PAP dr Hajnalka Szentgyörgyi

Polecam. Fragmenty i tagi poniżej:

Wbrew pozorom pszczoły w miastach często radzą sobie lepiej, niż na wsi. Z czego to wynika? Jak wyjaśnia biolog, ponad 60 proc. powierzchni Polski zajmują tereny rolnicze, które jednak są coraz mniej przyjazne pszczołom. Z jednej strony owadom szkodzą tam różnego rodzaju pestycydy, z drugiej nie sprzyja im monokulturowy charakter upraw. Niektóre rośliny kwitną też krótko, np. gryka - zaledwie dwa tygodnie, i tylko w tym momencie pszczoły mogą pozyskać nektar oraz pyłek do bardzo charakterystycznego miodu gryczanego. Później nie mają dostępu do innego pokarmu, bo w najbliższej okolicy często nie rosną i nie kwitną prawie żadne inne miododajne rośliny.

Dr Szentgyörgyi przeprowadziła wraz z zespołem badania pyłku sprowadzonego do uli przez pszczoły na terenie Krakowa i okolic. Analizami objęto 15 uli z pięciu różnych lokalizacji. Spoglądano na poziom metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych, będących składnikami smogu. Ku zaskoczeniu dr Szentgyörgyi analizy wykazały, że stężenie tych substancji w pyłku kwiatowym przyniesionym przez pszczoły do uli na terenach wiejskich czy podmiejskich bywa czasami większe, niż w centrum Krakowa.

Miejskie pszczelarstwo w ostatnich latach staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Z danych Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Krakowie, przywoływanych przez badaczkę wynika, że na terenie samego Krakowa znajduje się 2 tys. uli. W zachodniej Europie pasieki takie weszły na stałe do krajobrazu miejskiego. Jednym z najbardziej prężnie rozwiniętych ośrodków pod tym względem jest Berlin z 15 tys. uli! Z kolei w Londynie jest ok. 3,5 tys. pasiek.

#polska #nauka #rolnictwo #miod #pszczelarstwo #jedzenie #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #pszczoly #owady #mikroreklama #liganauki
+4
MateriaBarionowa
Fajny zespół będzie reprezentować #podlasie na eurowizji. Pewnie, koło gospodyń wiejskich też powinno pokazywać jak się pieje z kogutami na wsi.
... a nie kurła to reprezentacja Polski xD

JAPIERODLE JAKI WSTYD XD

#oswiadczenie #muzyka #polska
+376
robert5502
Deschner do Polaków.
Polska i Polacy, przez stulecia niezłomnie oddani Rzymowi, nie mają „przyjaciela" bardziej niebezpiecznego nad Watykan, który jest uosobieniem wilka w owczej skórze. I niezależnie od tego, czy traktuje on Polskę jako bazę wypadową, czy jako bufor, rodzaj cordon sanitaire zawsze czyni to w służbie swej odwiecznej polityki wschodniej, której celem głównym jest podporządkowanie sobie rosyjskiej cerkwi prawosławnej. By ten cel osiągnąć, posługiwał się zarówno sztuczkami dyplomatycznymi jak wojną, niemieckimi rycerzami zakonnymi, jak też szwedzkimi awanturnikami, groźbami, szantażem, syrenim śpiewem, oszustwa- mi na gigantyczną skalę raz wespół z carem, innym razem z nazistami, a ofiarą tych poczynań jakże często padała Polska — zdradzana przez Rzym i sprzedawana.

1. Tak było w czasie powstania listopadowego w 1830 r.

W 1772 r. w wyniku pierwszego rozbioru Polska utraciła trzydzieści procent swego terytorium i trzydzieści pięć procent ludności. Drugi rozbiór, dokonany w 1793 r., zredukował ją do niezdolnej do dalszej egzystencji drobiny. Dokonując trzeciego rozbioru w 1795 r. zbójeckie państwa zwane „mocarstwami zaborczymi" — Rosja, Prusy, Austria — wymazały ją całkowicie z politycznej mapy Europy.

Polacy chcieli jednak niepodległości, chcieli jedności, niezależności i wolności. Dla osiągnięcia tego celu 29 listopada 1830 r. wzniecili powstanie, kierowane głównie przez szlachtę (nawet młoda hrabianka Plater — wraz z pokojówką jako adiutantem walczyła na czele jednego z oddziałów powstańczych). Z bronią w ręku stanęło przeciw ciemiężcom niemało księży i zakonników. W wielu okolicach, zwłaszcza na Litwie i Białorusi, każdy zamek i każdy klasztor zmieniał się w twierdzę. Obce panowanie potępili nawet niektórzy biskupi. Ba, przywódcy powstania całkiem świadomie nadawali mu w coraz większym stopniu charakter „walki o Kościół".

Jednakże poza carem, który zdobyciem Warszawy 7 września 1831 r. krwawo zdławił ten wolnościowy zryw, okupiony śmiercią dziesiątków tysięcy Polaków, nie było bardziej zdecydowanego wroga powstania niż papież. Zresztą zarówno carowie jak papieże zazwyczaj należeli do najzagorzalszych nieprzyjaciół ruchów rewolucyjnych, najfanatyczniejszych bojowników o regres społeczno-polityczny i europejską restaurację.

Grzegorz XVI (1831-1846) sprawował władzę (podobnie jak arcyreakcyjny książę Metternich w Wiedniu, któremu — obok zelanti, kon­serwatystów — zawdzięczał swój wybór) z pomocą cenzury i policyjnego terroru. Wszelkie przejawy krytycyzmu, demokracji, liberalizmu były dla niego równoznaczne ze złem; ze zbawieniem kojarzył najradykalniejszy absolutyzm polityczny. Człowiek ten czuł odrazę nawet do najnowszych zdobyczy naukowych i osiągnięć technicznych. Mosty wiszące czy koleje żelazne (w jego oczach: chemius d'enfer) uchodziły w Państwie Kościel­nym, jednym z najbardziej zacofanym w Europie, za wyraz rebelii.

Ten zastępca Chrystusa wielokrotnie wzywał na pomoc obce wojska przeciw mieszkańcom własnej diecezji, zsyłając im (za duże pieniądze, ich pieniądze) wedle jego własnych, duszpasterskich słów — „Austriaków na kark". Krótko mówiąc, papież ów, za którego panowania zapeł­niały się więzienia, mnożyły wyroki śmierci, który potępiał wolność prasy jako „haniebną" i „odrażającą", a wolność sumienia miał za „obłęd" (deliramentum), otóż ten kleszy despota w encyklice "Cum primum" z 9 czerwca 1832 r. potępił również polskie powstanie, usprawiedliwił jego brutalne stłumienie przez cara, zażądał posłuszeństwa i współpracy katolików z Rosją.Ten zaciekły wróg wszelkiej wolności wyraził ubolewanie z powodu „nieszczęsnych wydarzeń ubiegłego roku", a przyczyn powstania polskich mas („ślepe instrumenty") dopatrzył się w kłamstwie i oszustwie. Tymczasem car, uszczęśliwiony złotymi myślami płynącymi z Rzymu, ustami swego posła, księcia Gagarina, przekazał mu słowa najżywszej satysfakcji.

2. Po bezwzględnym stłumieniu dalszych ruchów rewolucyjnych (w 1846 r. w Galicji, w 1848 r. w Poznaniu) w jęczącym pod rosyjskim knutem Królestwie Polskim (Polska Kongresowa) dojrzała chęć wyrwa­nia się spod przybierającej coraz groźniejsze rozmiary polityki rusyfikacji. Wielkie powstanie lat 1863/64 przerodziło się w ponowną próbę zrzucenia carskiego jarzma, przy czym bunt przeniósł się nawet na obszar Białorusi, wszak Białorusinom, zresztą jak i Ukraińcom, nie powodziło się bynajmniej lepiej.

I znów w sprawę zaangażowała się część kleru, zwłaszcza niższego, w szczególności także zakonników. I właśnie w kościołach, gdzie nie­kiedy dochodziło do ciężkich starć z żołnierzami rosyjskimi, rozbrzmie­wał popularny bojowy śpiew „Boże coś Polskę". Polski ksiądz, Karol Mikoszewski, członek Komitetu Centralnego Narodowego, człowiek, który szybko rozpoznał zgubną rolę, którą papiestwo odegrało także podczas tego zrywu, nazwał je (będąc już na emigracji w Genewie) „uciele­śnioną negacją wolności i sprawiedliwości", „nieszczęściem narodów", „najbardziej reakcyjną potęgą Europy", czym zresztą jest ono do dnia dzisiejszego — choć i dziś wielu, nie tylko Polaków, nie zdaje sobie z tego sprawy.

Niewątpliwie od czasu powstania listopadowego w 1830 r. czasy się nieco zmieniły. W Rzymie sprawował rządy Pius IX (1846-1878) ­zdaniem hrabiego Hutten-Czapskiego, głębokiego znawcy papieża, „nieprzyjaciel Rosji" — który niekiedy lawirował, niekiedy się wahał. I choć być może hrabia i kontrrewolucjonista na papieskim tronie istotnie był również antyrosyjski, to przecież Pio Nono w żadnym razie nie był antycarski. Tym bardziej, że także w Państwie Kościelnym dawały mu się we znaki tendencje narodowo-rewolucyjne. Doszło nawet do próby zamachu na papieża i jego sekretarza stanu, kardynała Antonellego. Znów zapadł wyrok śmierci i winnych zesłano na galery. Tak więc mimo kilku słów (pozornej) sympatii, wyrażonych przez arcypasterza w obliczu no­wych burzliwych wydarzeń w Polsce i mimo pewnej rywalizacji między Rosją i Rzymem, który trudną sytuację caratu próbował oczywiście obrócić na swoją korzyść, rząd rosyjski pragnący ścisłego współdziałania z kurią papieską, potrafił w końcu dojść z nią do porozumienia. W osobistym liście do cara, Pius IX ostro zganił narodową rebelię katolickiego kleru. Natomiast sekretarz stanu, kardynał Antonelli, który wedle wła­snego świadectwa, „już od lat wiedział o przygotowaniach do powstania w Polsce Kongresowej" i wiedzę tę „natychmiast przekazał posłowi rosyjskiemu" (!), pragnął, podobnie jak papież, jak najszybszego zgniecenia powstania. Gdyż — jak w lutym 1863 r. oświadczył posłowi pruskiemu — „nasze interesy stykają się, ba, są identyczne".

Oczywiście Pius IX protestował, gdy w 1864 r. po zdławieniu po­wstania władze carskie zesłały na Sybir ponad czterystu księży katolic­kich, a także kilku biskupów, a ze stu dziewięćdziesięciu siedmiu klasztorów nakazały zamknąć sto czternaście. Wszakże jakoś to przebolał. Nieco prześladowań własnych wyznawców jest papiestwu zazwyczaj na rękę. Męczeństwo podsyca płomień wiary.(Nawet kiedy podczas wojny cumowej w Hiszpanii, prowadzonej przez Hitlera i Franco, pyry inten­sywnym wsparciu papiestwa, zamordowano tysiące księży katolickich ­podobno cztery tysiące stu osiemdziesięciu czterech — otóż nawet wtedy papież Pius XI, po wylaniu kilku wymuszonych łez, musiał „z drugiej strony wykrzyknąć z dumą i w słodkiej radości, która Nas unosi… Jest to potężny pokaz chrześcijańskiej i duszpasterskiej cnoty, czynów bohaterskich i męczeństwa… Jakże w porę przychodzi wasza pokuta w sensie Opatrzności…")

Tym bowiem, co koniec końców decyduje, nie jest Bóg czy Biblia, ani jakiekolwiek słowo pisane pozostawione przez świętych i najświętszych Ojców Kościoła. Nie, jedyne, co się liczy naprawdę — to większa korzyść (major utilitas)! I właśnie z tego powodu Pius IX był przeciwny powstaniu polskiemu lat 1863/64. Jeszcze podczas Tajnego Konsystorza w dniu 28 kwietnia 1866 r. wyznał: „Tera2 jak i wcześniej wyrażamy zdecydowaną dezaprobatę wobec rebelii. W szczególności napominamy duchowieństwo, by z odrazą odrzuciło od siebie bezbożne zasady re­wolucyjne. Wzywamy je do poddania się zwierzchności i okazywania jej posłuszeństwa we wszystkim, co nie jest sprzeczne z prawami Boga i jego świętego Kościoła…"

Żaden gangster w dziejach świata nie jest dostatecznie zły i okrutny, by strona katolicka czuła się zwolniona od współdziałania z nim, jeśli wedle kryteriów Watykanu, służy to interesom papiestwa ! Następca Piusa XI, papież Pius XII umacniał morale milionów żołnierzy niemiec­kich, służących w armiach Hitlera, słowami: „Złożyliście przysięgę, mu­sicie być posłuszni…"
Jak się zdaje również poczynania Hitlera nie były sprzeczne „z pra­wami Boga i jego świętego Kościoła…" Jak bowiem inaczej można go było tak entuzjastycznie popierać (są setki przykładów tego popar­cia) przez wszystkie lata jego strasznej dyktatury ? Nie tylko w Rzymie i w Niemczech !

I znów kosztem Polski!

3. Współwinną największej tragedii w długiej i bolesnej historii tego kraju od samego początku była kuria przez swą politykę intensywnego popierania Hitlera — jak zresztą wszystkich innych reżimów faszystow­skich w Europie!

Na rok przed wybuchem wojny Rzym spowodował zmianę obsady biskupstwa gdańskiego. Biskupem Gdańska został Carl Maria Splett, hierarcha współpracujący z gestapo, człowiek, który z jednej strony modlił się o błogosławieństwo Boże dla Hitlera i wzywał wiernych, by oni również zanosili modły za Führera, który kazał bić w dzwony i wywieszać sztandary, z drugiej zaś nakazał usunąć z kościołów wszystkie polskie napisy, zakazał spowiedzi w języku polskim i usunął polskich księży. Co prawda Watykan niechętnie patrzył na Polskę (czy raczej polski Kościół) w rękach antyklerykalnych nazistów, jednakże oczekiwał, i bynajmniej się w tym nie zawiódł, napaści Hitlera na Związek Sowiecki. Dla „większej korzyści" chciał za tę cenę poświęcić w razie konieczności Polskę — i Poświęcił ,ją.

Wstęp autora w związku z jego debiutem w Polsce

"Krzyż Pański z Kościołem — seksualizm w historii chrześcijaństwa".
Reszta
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,100
#polska #ciekawostki #ksiazki #ateizm #historia #katolicyzm
+7
abram66
Jakoś powietrza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Polecam, onkolog.
#smog #pogoda #polska
+8
milenaolesinska
Jerzy Duda-Gracz
Malarz, rysownik, grafik, scenograf. Urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie.Ukończył Wydział Grafiki w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (poźniej przekształconej w niezależną ASP w Katowicach). W 1976 roku sam zaczął wykładać na macierzystej uczelni. Rozstał się z nią po sześciu latach, ale nie był to ostatni epizod dydaktyczny w jego karierze. W 1992 roku związał się z założoną na transformacyjnej fali prywatną uczelnią artystyczną, utworzoną przez Antoniego Fałata – nieistniejącą już Europejską Akademią Sztuki w Warszawie. Pod koniec życia wrócił do Katowic, gdzie tym razem został profesorem na Uniwersytecie Śląskim.
Więcej prac artysty :
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/02/jerzy-duda-gracz.html

#sztuka #polska #kultura #malarstwo #gruparatowaniapoziomu #art
+4
milenaolesinska
Jerzy Duda-Gracz
Malarz, rysownik, grafik, scenograf. Urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie.
Więcej prac artysty :
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/02/jerzy-duda-gracz.html

#sztuka #polska #kultura #malarstwo #gruparatowaniapoziomu #art
+6
milenaolesinska
Jerzy Duda-Gracz
"Sztuka Dudy-Gracza rozpięta jest między biegunami groteski i ironii z jednej strony, a sentymentalizmu i nostalgii z drugiej. Ten drugi odnosił się, jak określał malarz, do świata, który "odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa", świata "w pejzażu przedindustrialnym". Znany jest jednak przede wszystkim z obrazów o gorzkim wydźwięku, komentujących rzeczywistość polityczno-społeczną kolejnych dekad, od głębokiego peerelu do początków transformacji i III RP."
Więcej prac artysty :
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/02/jerzy-duda-gracz.html

#sztuka #polska #kultura #malarstwo #gruparatowaniapoziomu #art
+8
wygryw109procent
Kiedy próbuje być miły...

pokaż spoiler Pani Krysia ma potencjał?


#heheszki #humorobrazkowy #gimbynieznajo #polska
+2
SolarisYob
amber goldy, knf-y
amway
konsultanki ejwon, oriflejm
bitcoiny
bukmacherka
coaching
influencerki
donejty
ppk


#polska wstaje z kolan
+2
JanParowka
w Krakowie rzucli darmowe budki dla ptaków.... ale były dymy, wieksze niz w lidlu z crocsami.
Wiecej foto w komentarzach

oczywiscie obywatele 60+ HALYNA ZA DARMO!!!!

#krakow #ciekawostki #polska #heheszki
+464
Bratkello
Polacy jako potomkowie wielkiej Lechii słynęłi z dwóch cech - wyjątkowego poczucia estetyki oraz wysokich umiejętności interpersonalnych jeśli chodzi o szukanie konsesusu.

#polska
+3
tytanos
Tak powinna wyglądać #polska . Tak jak Sankt Petersburg. Szerokie arterie, piękne zielone place. Wszędzie są piękne 4-5-6 piętrowe kamienice. Wszędzie jest metro. Wszędzie jest blisko. Wszyscy się znają. Jest pięknie. Serdecznie pierdolę te wszystkie blokowiska, komusze, gdzie ludzie, żyją jak kurczaki na fermie. Pierdolę to! Jestem wolnym człowiekiem!

#architektura #oswiadczenie #rosja #sanktpetersburg #miasto #urbanistyka
+29
zryyyty
jak zrobić taki znak / albo taki \ podczas wpisywania ręcznie kodów na tym sprzęcie? ucieka mi przez to z 15zł premii miesięcznie bo bulwy dają złe kody do zeskanowania a wpisać ręcznie tego nie umiem...nawet kierownik nie wie

#pytanie #praca #skaner #orderpicker #polska #pytaniedoeksperta
wdvefbrgn
DOŚĆ TEGO! Mieszkam kolo linii kolejowej , spać nie można bo w nocy jezdza i trąbia towarowe, w dodatku niedaleko jest rozjazd i huk jest niemilosierny.

Niedawno napisalem do Inspektoratu Ochrony Srodowiska o interwencje, nawet nie spodziewajac sie odpowiedzi.

Oto ona! Mam nadzieje, ze te kurwie z PKP zainstaluja ekrany akustyczne!!!

#pkp #pociagi #halas #interwencja #polska #ochronasrodowiska
+3
Holenderski_Ser
#geografia #polska #mapporn

Jak dla mnie Polska idealna :D

Zastanawiałem się nad wyłączeniem czarnego Slunska co to chce autonomię ale brzydko by to wyglądało przy dociągania terenów na Zaolzie
+15
Aedemkun
Polska to kraj, w którym nie warto robić czegoś dla dobra ogółu. Należę do szkolnego wolontariatu i tydzień temu zorganizowaliśmy akcję sprzątania śmieci z okolicznych lasów. Możecie zobaczyć na zdjęciu ile była warta nasza praca. Zdjęcie pokazuje tylko urywek całości. Gdzieniegdzie leżą jeszcze pety i porozbijane butelki po piwie. Niestety śmieci w społeczeństwie się już nie sprzątnie.
#gownowpis #polska #ekologia #bekazpodludzi
+241
moby22
100 dni wyborów do Parlamentu Europejskiego

KOMUNIKAT DO EUROPOSŁÓW: Głosujesz za ACTA2? Ja NIE GŁOSUJĘ na Ciebie!

W głosowaniu 12 września woleli słuchać największych korporacji medialnych, stosujących niepoddany zasadom przejrzystości lobbying, a także grup szczególnych interesów, organizacji zbiorowego zarządzania niż swoich wyborców!

Europosłowie w ciągu nadchodzących kilku tygodni będą decydować, czy dyrektywa ACTA2 ma zostać przyjęta czy odrzucona. ACTA2 to najbardziej niebezpieczne prawo, jakie instytucje europejskie proponowały KIEDYKOLWIEK, jeżeli chodzi o kontrolę przestrzeni cyfrowej (Internetu).

#polska #europa #technologia #internet #stopacta2 #acta2 #mikroreklama #saveyourinternet
+20
xan-kreigor
#kolej #pkp #pendolino #japonia #polska

tak wygląda pierwsza klasa w Japonii. aka. w państwe którego poziom, polska osiągnie za 70 lat. Czyli mniej-więcej wtedy kiedy tam będą mieli pełną wirtualną rzeczywistość i nikt nawet nie będzie chciał robo-pokojówki bo "dziewczyny w VR robią to lepiej"
+48
ZaadoptujBuldziaka
Cześć wszystkim, Chcielibyśmy się przywitać, otóż jesteśmy domem tymczasowym dla Buldożków, Mopsików i wszystkiego co ma płaskomordność wrodzoną :P
Działamy głównie na terenie #wroclaw ale mamy też "swoich ludzi" na terenie całego kraju !
Zapraszam do obserwowania tagu #zaadoptujpsiaka w którym będziemy wrzucać informację o gotowości naszych odpicowanych tymczasów do adpocji. #buldogfrancuski #mops #zwierzaczki #zwierzeta #polska #schroniskodlazwierzat

Czym jest dom tymczasowy dla psiaków ?

Dom tymczasowy to opieka nad psiakami do momentu znalezienia mu domu stałego. Tak naprawdę, opiekun tymczasowy jest najważniejszym punktem w życiu zwierzęcia, które do niego trafia. To on uczy zwierzę życia w domu, ponownego zaufania do ludzi oraz ewentualnego życia z innymi. Poza tym stwarza mu poczucie bezpieczeństwa, którego dotąd nie zaznał. Niestety w schroniskach zwierzęta często chorują, stają się nieufne wobec ludzi i bardziej agresywne. Nie zapominajmy, że właśnie do schronisk trafiają zwierzęta niechciane, porzucone i zaniedbane przez człowieka, dlaczego zatem miałyby czuć się tam dobrze? Nierzadko pies czy kot trafiający do takiego domu wymaga leczenia, które w warunkach domowych przebiega sprawniej i zdecydowanie szybciej, a naszą ideą jest to, aby zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki... również przed adopcją :)
+7
Karolekqqqq
Bentley Bentayga Speed - Najszybszy na świecie pod względem prędkości maksymalnej
Proszę Państwa, przed Wami nowy, oszałamiający, niecodzienny, niespotykany, najszybszy, ekskluzywny Bentley Bentayga Speed. Co jak co, ale ta końcówka w nazwie nie oznacza byle czego. Nie myślcie sobie, że to kolejny chwyt reklamowy, żebyście wyłożyli półtorej miliona w salonie Bentleya (chociaż w sumie tak jest). Ta końcówka oznacza, a raczej informuje, że mamy do czynienia z najszybszym SUVem na świecie. I tutaj właśnie powiem Wam o ile jest on szybszy od właściciela poprzedniego rekordu, czyli Lamborghini Urusa. Uwaga, uwaga mowa o całej połowie mili (trochę dziwnie to brzmi, ale cóż, tak mówi Bentley). Ile to dokładnie jest na nasze europejskie miary? Około 0,8045 km/h, czyli jeśli Bentayga będzie jechać 306 km/h to przez jakieś 0,8 sekundy będziesz mógł ją podziwiać. Może to i dobrze, bo dużo osób uważa ją za najbrzydszego SUVa na świecie. Mi osobiście się podoba, chociaż to kwestia configu i odpowiednich zmian wprowadzonych już po zakupie.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #bentley #wielkabrytania #uk
+3
Inurri
Taką perełkę znalazłam wczoraj we francuskim przewodniku po Polsce.

Chciałam sprawdzić, czy będzie coś napisane o województwie świętokrzyskim... i trochę się zdziwiłam nie mogąc go znaleźć na jedynej mapie w przewodniku. XD

#mapporn #mapy #polska #heheszki #widaczabory
+8
pixxel
#polska na jednym obrazku xD
#polak #janusz
+5
CaleZycieZielony
#epit #polska

Polski system podatkowy w pigułce PIC RELATED
+2
Mirmar
Zdjęcie dnia:

#polska
+3
Pokaż następne