•  

  Wyjaśniając pewne wątpliwości w obecnie upolitycznianym przetargu na tramwaje dla Warszawy: Koreańskie tramwaje w Warszawie. VAT zostaje w Polsce <<< znalezisko
  Wygrana koreańskiej firmy Hyundai Rotem w warszawskim przetargu na dostawy do 213 tramwajów odbija się szerokim echem. Dużo uwagi dotyczy kwestii podatku VAT, którego zagraniczna firma naliczać nie musi. Nie oznacza to, że budżet będzie uboższy – VAT w takim przypadku jest samodzielnie obliczany przez zamawiającego.

  (...) Faktycznie Hyundai jako dostawca spoza Polski nie dolicza VAT. Podobnie wyglądała sprawa chociażby z ofertami czeskiej Skody, która podawała w przetargach tramwajowych czy metra kwotę netto. Nie oznacza to jednak, że budżet zostanie w jakikolwiek sposób uszczuplony. – W przypadku zakupu tramwajów od dostawcy spoza Polski dostawca otrzymuje zapłatę netto, natomiast podatek VAT jest samodzielnie obliczany przez zamawiającego i rozliczany z polskim urzędem skarbowym. Tak więc, pieniądze z VAT zostają w Polsce. Takie rozwiązania wynikają wprost z prawa podatkowego – podkreśla Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Podatek VAT w obu przypadkach jest odprowadzany do budżetu – w przypadku firmy Hyundai Tramwaje Warszawskie odprowadzają podatek do budżetu bezpośrednio, a w przypadku Pesy pośrednio (zamawiający płaci wykonawcy kwotę netto + VAT i to Pesa odprowadza do budżetu podatek VAT).

  Kwestia braku VAT-u nie ma wpływu na punktację w kryterium ceny, bowiem zamawiający porównywał kwotę brutto (czyli w przypadku koreańskiej oferty – z uwzględnieniem podatku VAT). Po doliczeniu VAT wartość oferty Hyundai wynosi ok. 2,246 mld zł i mieści się w budżecie zamawiającego. Oferta Pesy jest droższa od koreańskiej oferty o 0,591 mld zł brutto i – co ważniejsze – przekracza budżet zamawiającego o ok. 0,514 mln zł brutto.

  Co ważne – udział producenta nie ogranicza się wyłącznie do dostarczenia pojazdów do Warszawy. Warunki przetargu przewidują też serwis posprzedażowy. – W ramach zamówienia przewidziane są trzy pakiety – naprawczy, eksploatacyjny oraz związany z naprawą główną. Oznacza to, że zobowiązania firmy Hyundai Rotem w zakresie wsparcia serwisowego będą sięgać roku 2038 – dodaje Dutkiewicz.

  #neuropa #polska #warszawa #komunikacjamiejska #tramwaje #pesa #hyundai
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika kakaowymistrz

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (8)