Pasjonat historii władzy po II Wojnie Światowej. Od Phenianu po Pjongjang, przez Phnom Penh po Trypolis, od Tirany do Târgoviște.

 •  

  #ciekawostki #szybkaciekawostka

  Szybka ciekawostka #2: Wcześniej znane jako Królestwo Swazi, 19 kwietnia 2018 roku w ramach 50-lecia niepodległości kraju, król postanowił zmienić nazwę na Królestwo Eswatini (w dosłownym tłumaczeniu "kraj ludów Swazi). Dodatkowym głosem przemawiającym za zmianą była też chęć łatwiejszego rozróżnienia państwa w j. angielskim (Swaziland było dosyć podobne do Switzerland). pokaż całość

 •  

  #ciekawostki #geografia oraz nowy tag: #szybkaciekawostka

  Szybka ciekawostka: Grenlandia, chociaż politycznie należy do Europy jako autonomiczne terytorium Danii, geograficznie leży na płycie tektonicznej Ameryki Północnej - i do tego kontynentu jest przypisywana.

  źródło: i.pinimg.com

 •  

  Co prawda mieszkam na drugim końcu Polski od Gdańska, ale ten atak jakoś bardzo mnie poruszył, jakby to było coś bliższego; ogromna dawka empatii, smutku i żalu. Nienawiść się we mnie rodzi przy ofierze jakiegokolwiek ataku i nieważne czy miało to zabarwienie polityczne czy nie. Jakby się człowiek nie starał i tak znajdzie się wariat z nożem czy innym narzędziem, który jednym czynem potrafi zniszczyć przeszłość i być może stworzyć mroczniejszą przyszłość - co prawda nie z takimi konsekwencjami jak to widziała historia, ale jednak.

  Obrzydlistwem będzie całkowite upolitycznienie tego wydarzenia, obie strony wypruwają już sobie żyły od wyzwisk - z ataku psychola na jednak słabo ochranianym wydarzeniu będzie to nowy powód dalszego dzielenia Polaków na dwie strony i podjudzanie do najgorszego; żeby sąsiad nienawidził sąsiada, brat brata, przyjaciel przyjaciela - a to za rzecz tak trywialną jak światopogląd. Zamiast wyciągnąć wnioski, gdzie "Polak mądry po szkodzie" to skupienie będzie leciało na bezcelową wojnę kontynuującą dzielenie Polaków. Cholera, kiedy w przeszłości mogliśmy się zjednoczyć jako Naród i czerpać z czegoś radość wszyscy razem? Każdy taki smaczek jest konsekwentnie atakowany z każdej strony, tak jak właśnie WOŚP.

  Jeśli nie daj Boże dojdzie do najgroszego, ten psychol powininen dostać sprawiedliwą i najwyższą karę, ale skupienie z politycznej otoczki powinno być całkowicie zastąpione wyciągnięciem wniosków na przyszłość. I oby ta "poprawa" nie dotyczyła tylko wystąpień polityków, gdzie zwykli ludzie są zaś spychani na drugi plan pod względem bezpieczeństwa.

  Taki przelew myśli na pismo jedynie.
  #adamowicz #gdansk #wosp
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Ferrey

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)