•  

  Halo Mirki,

  Jaki jest wzór na powierzchnie styku opony z podłożem?

  #mechanika #mechanikasamochodowa #inzynieria #fizyka #matematyka

 •  

  Wrzucałem to już jakieś pół roku temu. Nie maleje liczba osób nierozumiejących metody naukowej i tego, jak przebiega rozwój nauki, w szczególności fizyki, więc nie zaszkodzi takie dobre teksty przypominać. Wrzucam najciekawsze fragmenty tekstu Search for ETs is more speculative than modern theoretical physics:

  You know, it's correct to say that science is a dialogue between the scientist and Nature. But this is only true in the long run. It doesn't mean that every day or every year, both of them have to speak. If Nature doesn't want to speak, She has the right to stay silent. And She often stays silent even if you complained that She doesn't have the right. She ignores your restrictions on Her rights! So at the LHC after the Higgs boson discovery, Nature chose to remain silent so far – or She kept on saying "the Standard Model will look fine to you, human germ". You can't change this fact by some wishful thinking about "dialogues". Theorists just didn't get new post-Higgs data from the LHC because so far, there are no new data at the LHC. They need to keep on working which makes it obvious that they have to use older facts and new theoretical relationships between them, new hypotheses etc. In the absence of new theoretical data, it is obvious that theorists' work has to be overwhelmingly theoretical or, in Loeb's jargon, it has to be a monologue!

  What Loeb actually wants to say is that a theorist should be obliged to plan the experiments that will settle all his theoretical ideas within his lifetime. But that's not possible. The whole point of scientific research in physics is to study questions about the laws of Nature that haven't been answered yet. And because they haven't been answered yet, people don't know and can't know what the answer will be – and even when it will be found.

  As e.g. Feynman said in his simple description of the scientific method, the scientific method to search for new laws works as follows: First, we guess the laws. Then we compute consequences. And then we compare the consequences to the empirical data. Note the order of the steps: the guess must be at the very beginning, scientists must be free to present all such possible hypotheses and guesses, and the computation of the consequences must still be close to the beginning. Loeb proposes something entirely different. He wants some planning of future experiments to be placed at the beginning, and this planning should restrict what the physicists are allowed to think about in the first place. Sorry, that wouldn't be science and it couldn't have produced interesting results, at least not systematically.

  On the other hand, string theory is just a technical upgrade of quantum field theory – one that looks unique even 50 years after the birth of string theory. Quantum field theory and string theory yield basically the same predictions for the doable experiments, quantum field theory is demonstrably the relevant approximation of stringy physics, and this approximation has been successfully compared to the empirical data. Everything seems to work. The extra dimensions are just scalar fields analogous to those that are known to exist that are added on the stringy world sheet (and in this sense, the addition of the extra dimension is as mundane as the addition of an extra flavor of leptons or quarks). We have theoretical reasons to think that the total number of spacetime dimensions should be 10 or 11. Unlike the expectations about the ETs, this is not mere prejudice. There are actually calculations of the critical dimension. Joe Polchinski's "String Theory" textbook contains 7 different calculations of D=26 for the bosonic string in the first volume; the realistic superstring analogously has D=10. This is not like saying "there should be cow-like aliens near Alpha Centauri because the stars look alike and I like this assertion".

  [Jest to polemika z artykułem Theoretical physics is pointless without experimental tests]

  #nauka #fizyka #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow
  pokaż całość

 •  

  Suarez lekko muskający bramkarza xD "Najpierw była piłka, nie ma faulu!"
  #bekazbarcy #fcbarcelona #laliga

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Mireczki chciałbym się pochwalić :D W domu trwają porządki wiec pomyślałem ze tez coś zrobię i wypadlo na czynność która zawsze mnie odprężała - układanie książek. Ale żeby poukładać to najpierw trzeba je wyjąć.
  Sam się w sumie zdziwiłem ile ich jest wiec postanowiłem zrobić zdjęcie i się z wami podzielić.

  Niemal wszystkie ksiazki kupione przeze mnie, tylko nieliczne dostałem w prezencie. Prawie wszystkie pieniądze jakie zarabiałem lub dostałem szły na ksiazki. Jak sobie pomyśle co mógłbym sobie za te złotóweczki kupić to robi mi się troche smutno ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ale jednak nie uważam tego za marnowanie pieniędzy bo jak jakaś książka mi się spodobała to musiałem mieć jej egzemplarz na własność inaczej miałem jakiegoś takiego „dola” ze nie mogę do tej historii wrócić kiedy zechce.

  A teraz pytanie - macie jakieś pozycje do polecenia? Pieniążki same się nie wydadzą hehe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Lecę do układania (ʘ‿ʘ)

  #chwalesie #ksiazki #pytanie
  pokaż całość

 •  

  Andrzej Dragan skończył pisać popularnonaukową książkę o fizyce. W księgarniach na początku marca.
  #fizyka #ksiazki #nauka

 •  

  Gol ze spalonego. W drugą stronę sprawdzanie wszystkiego i szukanie, czy czasem nie należałoby anulować gola Realu albo gwizdnąć jakiegoś karnego z dupy przeciw Realowi. Szef telewizji realizującej La Liga i reżyser VAR-u to dwaj socios Barcy, Roures i Lago. Dziennikarz mówiący o nieprawidłowościach przy VAR-ze zostaje uciszony i zwolniony z pracy. No, ale nic się nie dzieje, porozmawiajmy o Piątku w Realu, to jest temat tygodnia.

  #mecz #realmadryt #pilkanozna
  pokaż całość

  źródło: pbs.twimg.com

  •  

   @Tasde: Pierwsza z brzegu to taka, że przeciwko Barcelonie podyktowano w ciągu 3,5 roku dwa karne, chociaż bywało, że Pique co tydzień coś odwalał. Jeśli, jak twierdzisz, sędziowie są po prostu ludźmi i mylą się wobec wszystkich tak samo, to to jest jakaś anomalia statystyczna. W zeszłym sezonie, po skandalicznym sędziowaniu w derbach Madrytu, były jeszcze statystyki punktów straconych przez Real w wyniku błędów sędziowskich. Niestety, w pracy mam zablokowanego Twittera, a inaczej tego nie potrafię znaleźć, mogę poszukać później. Liga już w połowie sezonu była w ten sposób rozstrzygnięta, więc potem już sobie dałem spokój z liczeniem tego.
   W tym sezonie np. najczęściej używa się VAR-u przeciwko Realowi, Huesce i Rayo. Kiedy Nacho Tellado zaczął zwracać uwagę na źle rysowane linie i inne brudy, o których wiedział, to linie zlikwidowano, a Nacho wywalono z pracy.
   pokaż całość

  •  

   Bo tylko w tym sezonie było ich już 4, nie mówiąc że 3 lata temu było ich 20.

   @Tasde: Co? xDD W tym sezonie Barcelona jest jedyną drużyną La Liga, przeciwko której nie podyktowano karnego. Trzy lata temu (w sezonie 15/16) podyktowano przeciwko FCB jednego karnego.

   Bo oglądając mecze mam wrażenie, że przez chujową dyspozycje połowy składu co tylko potwierdza się w tym sezonie bo grają chujnie i szukanie usprawiedliwień w "odebranych przez sędziów punktach" to malowanie trawników.

   @Tasde: No i właśnie o tym mówię. Wrzuciłbym 20 niepodyktowanych karnych, to napiszesz "hehe, jakby grali dobrze, to wygraliby bez karnych". I co z tego, że byli w słabej formie? Z tą słabą formą remisowali 0:0 czy 1:1 i stwarzali sobie okazje, w których powinny zostać podyktowane karne. Nie wiem, czy wiesz, ale jest prawo wygrywania tylko jedną bramką i też się dostaje za to trzy punkty.

   A to, że w LaLiga robili błąd przy wytyczaniu tych linii to chyba powinno działać na korzyść/niekorzyść wszystkich drużyn tak samo, nie sądzisz?

   @Tasde: Jeśli przeciwko jednej drużynie VAR chodzi cały czas i sprawdzane jest wszystko, co się da, a przeciwko innej VAR nie chodzi w ogóle, to niestety nie działa dla wszystkich tak samo.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (21)

 •  

  Ale mnie wkurwia to czepianie się reakcji ludzi. A to Duda źle napisał, a to Owsiak źle powiedział. Kurwa, ludzie! Dzieje się szokująca tragedia, każdy ma mętlik w głowie, są emocje, panika wręcz. Serio czepiamy się słówek?? Oni nie mają tygodnia na przygotowanie oświadczenia, tylko komentują na gorąco. Wierzę, że nikt tu nie ma złych intencji, więc wypada po prostu się zamknąć w obliczu tej tragedii.
  #wosp #gdansk
  pokaż całość

 •  

  Jak jestem za WOŚP to Owsiak odlatuje jednak ostro
  #gdansk #wosp

 •  

  Jak policzyć to zadanko? :v

  Połowa cienkiego, jednorodnego pierścienia o promieniu R ma masę M. Znaleźć wzór
  na siłę, z jaką pierścień ten oddziałuje na ciało o masie m umieszczone w jego środku
  krzywizny oraz wzór na natężenie pola grawitacyjnego wytwarzanego przez pierścień w tym
  punkcie

  #fizyka #studbaza

 •  

  #czas #fizyka #einstein #newton #nauka

  Wychodzi na to, że Izaak Newton miał rację i mamy do czynienia z postulowaną przez Alberta Einsteina czasoprzestrzenią, w której czas płynie w konkretnym kierunku z prędkością światła. To co rozumiemy pod pojęciem dylatacji czasu jest tak naprawdę opóźnieniem przemieszczania się danego obiektu w czasie związanym np. z dużą masą jakiegoś obiektu, więc i dużą energią oraz grawitacją skumulowaną wokół punktu umieszczonego gdzieś w przestrzeni. Można powiedzieć, że prędkość z jaką się poruszamy odejmuje się od prędkości światła, z którą płynie czas, a różnica między tymi prędkościami to nasz zysk (czyli opóźnienie) względem kogoś, kto porusza się ze znacznie mniejszą od nas prędkością albo stoi na Ziemi.

  Czy zatem podróże w czasie mogły by być rzeczywiście możliwe gdyby udało nam się pokonać barierę prędkości światła?

  To wcale nie jest już takie oczywiste bo przegonienie "strzałki czasu" wcale nie gwarantuje tego, że czas dla nas zacznie płynąć w odwrotnym kierunku. Być może po prostu dojdziemy do momentu, w którym czas się dla nas zatrzyma i będzie to koniec. Pozostaniemy w wiecznym zawieszeniu gdzieś na pokładzie jakiegoś pojazdu mknącego w przestrzeni kosmicznej, a nasze funkcje biologiczne zatrzymają się na zawsze. Nie będziemy więc żywi ale i nie będziemy też martwi, z tym, że nie będzie miało to dla nas żadnego znaczenia bo wszystko dla nas stanie w miejscu i to już na zawsze. Ja uważam, że poruszanie się czegokolwiek w przestrzeni kosmicznej z większą prędkością od prędkości światła jest zwyczajnie niemożliwe. Upływ czasu, więc i tempo zachodzenia zmian w przestrzeni zwyczajnie na to nie pozwala.

  Mamy więc z jednej strony grawitację, która utrudnia zachodzenie zmian, więc i upływ czasu oraz prędkość, która odejmuje się od prędkości z jaką zachodzą zmiany w naszym Wszechświecie.

  Mechanikę kwantową da się jednak pogodzić z ogólną teorią względności, bo obie wynikają z tych samych zależności.
  pokaż całość

  źródło: progress.png

 •  
  JulianOchocki

  +2

  Cześć.

  Mam takie głupie pytanie, ale... jak się rozwiązuje z matematyki cięższe, nieschematyczne zadania? Wiem, że głupio to brzmi o mnie, ale naprawdę nie wiem jak się do takich zabrać ;/ Umiem robić tylko takie zadania, których schemat był pokazany na lekcji.

  Przykładowo, takie zadanie z Olimpiady Matematycznej dla gimnazjów.
  Liczby p i q są różnymi liczbami pierwszymi. Udowodnij, że liczba p 2 + q 2 nie jest podzielna przez liczbę p + q.
  albo
  Czy istnieją takie liczby całkowite a i b, że liczby a^2 + b oraz a + b^2 są kolejnymi liczbami całkowitymi? Odpowiedź uzasadnij.
  Oczywiście wiem, że to zadanie olimpijskie, więc nie powinno być łatwe, ale nawet nie wiem, jak w takich przypadkach zacząć. W sumie nigdy nawet nie rozwiązywałem zadania, które zajęłoby mi więcej niż 20-30 minut. Nawet nie wiem, jak wygląda praca przy cięższych zadaniach. A jestem w licbazie :/

  #matematyka #kiciochpyta #studbaza
  pokaż całość

  •  

   @JulianOchocki: Pytasz, jaki jest schemat rozwiązywania nieschematycznych zadań? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Trzeba by każdą grupę takich zadań osobno opisywać. Jak zrobisz dużo zadań np. z dowodzenia podzielności, to będziesz znał kilka najczęstszych dróg rozumowania, które szybko będą ci przelatywać przez głowę, i będziesz wybierał tę właściwą. Często wystarczy założyć tezę przeciwną i sprowadzić do sprzeczności (np. w tym pierwszym jeśli p^2+q^2 jest podzielne przez p+q, to 2pq musi być podzielne przez p+q, bo (p+q) jest podzielne przez pq - zatem trzeba pokazać, że 2pq nie jest podzielne przez p+q). Podobnie trzeba się obyć z zadaniami z geometrii, kombinatoryki itp. No i jest jakaś grupa zadań, do których trudno się przygotować - te decydują o tym, kto wygrywa takie olimpiady. pokaż całość

  •  

   Literówka u mnie, powinno być: bo (p+q)^2 jest podzielne przez p+q

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Kto wierzy w naukę, a kto nie?

  Wywiad z psychologiem na temat scjentoteizmu, czyli "formy światopoglądu charakteryzującej się tendencją do uzasadniania własnych przekonań i zachowań ustaleniami naukowymi oraz funkcjonowaniem na podstawie stwierdzeń formułowanych przez naukowców, powiązanej z uznawaniem języka naukowego za najdoskonalszy i najbardziej wartościowy sposób odnoszenia się do świata oraz występujących w nim zjawisk".* Byłby ciekawszy, gdyby przeprowadzający go sam nie był scjentoteistą i nie prowadził rozmowy w kierunku innym niż zmierza książka. Ale i tak można się dowiedzieć np. że według badań między wykształceniem/orientacją w nauce a scjentoteizmem albo nie ma żadnego związku, albo z większą nabożnością traktują naukę osoby z gorszym wykształceniem, często głównie dla podniesienia swojej samooceny i utwierdzenia się w przekonaniu, że należą do światłej, biegle poruszającej się po świecie części społeczeństwa, a niekoniecznie dla faktycznego podniesienia swoich kompetencji.

  *Cytat z książki "Nauka jako obiekt kultu. Wprowadzenie do koncepcji scjentoteizmu", dostępnej za darmo.

  #nauka #psychologia #ligamozgow #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

  +: Turysta_Onanista, Dek0mp0zycja +11 innych

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Clermont

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (7)