•  

  pokaż komentarz

  W niektórych bazach jak np. Spanner od Google używany jest interfejs API TrueTime, który zwraca odpowiednio zakres czasu jaki może obecnie być (czyli uwzględnia błąd jaki może występować)

  To niczym kurierzy! Jak się ich zapytać o godzinę, to też podają "między ósmą a dwudziestą".

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawy art ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie lubię zegarów atomowych!
  Niestety, jeden z nich się kiedyś przyczynił do mojej hańby na polu służbowym. Pracuję w IT/telekom, moją działką jest wsparcie techniczne dla dużego producenta systemów telekomunikacyjnych. Byliśmy przed laty dostawcą sprzętu dla naszego operatora narodowego (wtedy jeszcze z niebieskim logo), gdzieśtam pod Warszawą nieduża mieścina była podłączona do świata za pośrednictwem naszych urządzeń i naszej teletransmisji światłowodowej. I coś było nie tak. Sypały się tam co i rusz błędy, przychodziło to w formie reklamacji do nas.
  My, mądrzy, wykształceni, znakomici fachowcy, przyzwyczajeni do takich reklamacji, składanych często przez "dyżurnych" Januszy w laczkach, którzy z przygotowania technicznego mieli tyle, ile się sami na dyżurach nauczyli (bo tradycją TPSA było, że na szkolenia techniczne do nas wysyłani byli kierownicy, handlowcy i inni ludzie położeni bliżej koryta, ale nie zajmujący się samym sprzętem. Technicy mieli sprzęt poznawać na drodze telepatii, osmozy i samokształcenia), spławialiśmy te reklamacje po pobieżnym przejrzeniu logów, z konkluzją: niestabilny zegar. Zegar jest wasz, poprawcie se jego źródło, będzie dobrze.

  Takich reklamacji było kilka. Po kolejnej przez nas odrzuconej, TPSA zwróciło się do nas z prośbą o spotkanie na obiekcie wasi fachowcy kontra nasi fachowcy, bo oni się swojemu zegarowi przyjrzeli i uważają, że jest ok.
  Pojechaliśmy tam we dwóch. Jeszcze sobie żartowaliśmy po drodze, jak to Januszy zjemy wraz z ich laczkami, co oni nam się tu będą mądrzyć, że zegar mają dobry, jak w logach utraty ramek i alarmy świadczące o niestabilności zegara widać. Nawet analizator wzięliśmy, prościutki, żeby za dużo nie dźwigać, ot tak, żeby coś migało, żeby mądrze było, z doświadczenia się spodziewaliśmy, że na spotkaniu będzie pan kierownik oddziału nie mający o sprzęcie zielonego pojęcia, z jakimś panem Wiesiem, co alarm LOF od LOS odróżnia, jak ich zarzucimy szczegółami komunikacji protokołu V5.2, to będą tylko mądrze głowami kiwać, udawać że tak, oczywiście, widać jak na dłoni, podpiszą papier i sprawa będzie zamknięta.

  Że coś jest nie tak, zorientowaliśmy się już na wstępie, kiedy przy wzajemnym potrząsaniu rąk i przedstawianiu się, jeden z "tepsiarzy", elegancki starszy pan, słysząc nazwisko kolegi zastanowił się i spytał:
  - pan X, X.... nie chodził pan do mnie na zajęcia na politechnice Warszawskiej czasem?
  NIe, nie chodził, pan X studiował gdzie indziej, ale przy okazji dowiedzieliśmy się, że mamy przyjemność z panem docentem doktorem wielokrotnie habilitowanym. Tenże pan doktor zaraz potem poprosił nas o pomoc przy rozładunku samochodu, bo trochę sprzętu pomiarowego przywiózł. Jednym z pierwszych pakunków, jakie rozstawiliśmy to był właśnie, kurna, pieprzony zegar atomowy, który po jego ustawieniu i chyba nawet wypoziomowaniu, jeszcze pół godziny musiał do siebie dochodzić, żeby się ustabilizowały mu parametry.

  Cóż, nosił wilk razy kilka. Żeby nie przedłużać tej długawej opowieści, role się odwróciły: to my wraz z kolegą staliśmy spoceni, jak studenciki na egzaminie ustnym, kiwaliśmy głowami, że tak, oczywiście, że wszystko dla nas jasne, oczywiście, że rozumiemy, o czym pan do nas mówi i widzimy jasno, że wasz zegar jest stabilny, a zregenerowany zegar wychodzący od nas już się sypie, a pan doktor jeździł po nas w te i wewtę, ewidentnie się bawiąc sytuacją i nie kryjąc się specjalnie z tym, co myśli o naszej fachowości.

 •  

  pokaż komentarz

  to czas równy 9 192 631 770 okresom promieniowania odpowiadającego przejściu między dwoma poziomami F = 3 i F = 4 struktury nadsubtelnej stanu podstawowego S1/2 atomu cezu 133Cs

  źródło: pud.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Olej tą sekundę Miras! Cz@s to cooorva!