•  

   pokaż komentarz

   @DulGukat: No, dawno nie było artykułu o tym że Szwecja upada. Przypominam tylko że jak na złość przeciętny Szwed zarabia 14000 zł na miesiąc.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: wszechobecna kontrola państwa to nie upadek ekonomiczny tylko moralny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne upadek Szwecji nie polega na tym, że jest biedna tylko na stałym pogarszaniu się tam komfortu życia. Na misjach w Iraku też można było dużo zarobić ale kosztem bezpieczeństwa. Mam nadzieję że pomogłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wkontakciecompl: Mam taki zwyczaj, że wierzę w opowieści o innych krajach tylko tym, którzy tam byli. A jak dotąd wszyscy, którzy byli, mówią mi coś zupełnie innego - że to kraj bezpieczny, bogaty i jesteśmy wobec nieco sto lat do tyłu. Nie mówię że to co wpada na wypok to nieprawda - ale myślę, że wiele spraw jest wyolbrzymione. Oczywiście mogę się mylić i może się okazać że tam mieszkasz i odczuwasz pogarszający się komfort życia, a Polska poziomem tego komfortu zbliża się coraz bardziej - ale szczerze wątpię.

  •  

   pokaż komentarz

   o innych krajach tylko tym, którzy tam byli.

   @Karkasonne: byli gdzie? Na głównych atrakcjach turystycznych, czy tam mieszkali? Już w Norwegii ponad 5 lat temu, były miejsce gdzie biały po zmroku się nie zapuszczał. A w Szwecji jest z 2x gorzej, bo wielu Szwedów przenosiło się do Norwegii właśnie z tego powodu. Więc daruj sobie takie durne teksty, że to kraj 'miodem i mlekiem' płynący. Bo jak kolega @wkontakciecompl dobrze wykazał, że wielkość zarobków ma się nijak do komfortu życia.
   Pojedź sobie sam do jakiegoś mniejszego miasteczka, gdzie jest masa imigrantów. Albo do dzielnicy gdzie stanowią przeważającą większość. To gwarantuje ci, że już więcej nie napiszesz takiego głupiego komentarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Łap list 15 letniej dziewczyny ze Szwecji. Nie dziękuj

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123:
   Trudno, zabrnę już w te minusy, ale może czegoś się dowiem.

   Byłbym bardziej przekonany, gdybyś zamiast ,,pojedź sobie" napisał ,,byłem tam i widziałem", bo pojechanie do Szwecji to nie jest jednak ten sam poziom trudności co zrobienie sobie rano omleta, żeby to ,,ot tak sobie zrobić", a w dużej mierze polegam na doświadczeniach ludzi, których znam albo z którymi mam jakiś osobisty kontakt - tak jak z Tobą, więc napisz proszę jakie jest Twoje doświadczenie. Im konkretniej (nazwy miejscowości, czas, wydarzenia), tym lepiej i bardziej przekonująco. Jestem bardzo otwarty.

   Po drugie, jakie kraje wg Ciebie prezentują wysoki poziom życia (wyższy od Szwecji)?

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: To, że ty lubisz brać w dupę od państwa za parę złotych, nie oznacza, że to takie fajne.

   Wiesz, że można być bogatym i nie być niewolnikiem państwa?

   W Niemczech też kasę mają, a banki ich nie inwigilują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Koledzy napisali, że w Szwecji pogarsza się jakość życia, bo są getta imigrantów i strach tam chodzić. Spytałem, gdzie komfort życia jest wyższy. Więc uważasz że w Niemczech? To ten kraj bez imigrantów, jak rozumiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: wow, od kiedy to w Szwecji płaci się w złotówkach? Napisz lepiej dlaczego Sztokholm stał się europejska stolica gwałtów.

  •  

   pokaż komentarz

   Mam taki zwyczaj, że wierzę w opowieści o innych krajach tylko tym, którzy tam byli.

   @Karkasonne: Ja też. U mnie wszyscy wracający to kierunek Szwecja i Norwegia. Nie mówią o problemach z emigrantami, bo w ogóle niewiele mówią. Jak się człowiek głębiej zainteresuje, to się okazuje, że mieli bardzo poważne problemy z państwem opresyjnym. Jak wyjechali to byli bezdzietni, ale jak tylko dzieci się pojawiły, to uciekają aż się kurzy, żeby im państwo nie porwało dzieciaka za głupi donos albo krzywo zapięty sweterek.
   Ci Skandynawowie faktycznie walczyli o socjalizm, ale mają takie pomieszanie Stalina z Leopoldem II. Ni to socjalistyczne państwo Wielkiego Brata, ni to oligarchia. Jakby ktoś zarządzał niewolnikami za państwowe pieniądze.
   No ale oczywiście zawsze można ich nazwać pijawkami żyjącymi na socjalu i znów żyć w przekonaniu, że tam jest dobre państwo dla porządnych obywateli, a dla nieporządnych jest niedobre. Jak ktoś chce, to zawsze wytłumaczy , że państwo jest dobre, bo zapewnia, a jednostka zła, bo się nie stosuje. Retoryka ciepłej wody w kranie.

  •  

   pokaż komentarz

   @k_suchy: Porównywanie gwałtów Szwecji i chociażby polski nie ma zupełnie żadnego sensu dlatego że jeśli facet zgwałcił kobietę 4 razy w ciągu jednej nocy to w Szwecji będzie to zgłoszone jako 4 oddzielne gwałty a w Polsce jako jeden, w takim razie czy w Szwecji jest 4 razy więcej gwałtów? To tylko jeden niuans takiej prostej sprawy, a zastanawiam się czy wiedziałeś o tym pisząc że Sztokholm jest stolicą gwałtów - oczekuje prostej odpowiedzi TAK lub NIE

  •  

   pokaż komentarz

   @siedge: To chyba dobrze że będzie zgłaszane jako 4 osobne gwałty. Jeżeli uważasz, że sposób zgłaszania ma znaczenie to przedstaw dystrybucję ilości stosunków per gwałt i wykaż że ma to znaczenie statystyczne, jako hipotezę zero (null) przyjmujemy, że nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   Więc uważasz że w Niemczech? To ten kraj bez imigrantów, jak rozumiem?

   @Karkasonne: na prowincji w Niemczech jest bardzo fajnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @siedge: Można prosić o rzetelne źródło a nie stronkę czerpiącą dane z:

   The White House, Office of the Press Secretary. “Remarks by President Trump and First Lady Melania Trump at Make America Great Again Rally.”
   Speech transcript. 18 February 2017.

   Tomlinson, Chris. “Ten Incidents in Ten Days That Proved Trump Right on Sweden’s Migration Problem.”
   Breitbart.com. 2 March 2017.

   Manifredo, Marissa. “Trump Just Made Up a Swedish Terror Attack. Sweden’s Response Is PERFECT”
   OccupyDemocrats.com. 19 February 2017.

   Lönnaeus, Olle. “Trump Loves to Hate Malmö – This Is Why.”
   Sydsvenskan. 21 February 2017.

   Hjelmgaard, Kim. “Alleged Gang Rape Shown on Facebook Shocks Sweden.”
   USA Today.8 February 2017.

   Crouch, David. “Swedish Police Accused of Covering Up Sex Attacks By Refugees at Music Festival.”
   The Guardian. 11 January 2017.”

   Johnson, Simon, and Semero, Johan. “Sweden’s Far Right Eye 20-25 Percent Support, to Seek Government Role.”
   Reuters. 14 September 2016.

   Åkesson, Jimmie, and Karlsson, Mattias. “Trump Is Right: Sweden’s Embrace of Refugees Isn’t Working.”
   The Wall Street Journal. 22 February 2017.

   Zumwalt, James. “Sweden Opened Its Doors to Muslim Immigration, Today It’s the Rape Capital of the West. Japan Didn’t.”
   The Daily Caller. 23 October 2015.

   Eck, Kristine, and Fariss, Christopher J. “No, Sweden Isn’t Hiding an Immigrant Crime Problem. This Is the Real Story.”
   The Washington Post. 24 February 2017.

   Roden, Lee. “UK Watchdog Probes Nigel Farage Over Sweden Rape Comments.”
   The Local. 21 March 2017.

   TT/The Local. “‘Facebook Rape Video’ Trial Begins in Uppsala.”
   24 March 2017.

  •  

   pokaż komentarz

   @k_suchy: Jeśli uważasz że Snopes to nie jest wiarygodne źródło to wydaje mi się że nie szukasz dyskusji a jedynie pozostanie dalej w swojej bańce informacyjnej - na to już nic nie poradzę.

   Swoją drogą ciekawe co jest nie tak ze źródłami typu - Bialy Dom, Washington Post, USA TODAY, Reuters, Guardian?

  •  

   pokaż komentarz

   @siedge:
   Jeśli uważasz że Snopes to jest wiarygodne źródło to wydaje mi się że nie szukasz dyskusji a jedynie pozostanie dalej w swojej bańce informacyjnej - na to już nic nie poradzę.

   Swoją drogą ciekawe co jest nie tak ze źródłami typu...
   Np. The Guardian to rasistowska, lewicowa, anty biała propaganda. Jeden z dowodów:

   Guardian Paper BANS White People From Fictional Writing Competition. The Guardian website states: “The prize is open to all black, Asian, minority ethnic writers aged 18 or over who are living in the UK or Ireland.”

   Źródło: http://kippercentral.com/2018/04/21/anti-white-racism-guardian-paper-bans-white-people-from-fictional-writing-competition/

   Na temat innych źródeł dowodów poszukaj sobie sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @k_suchy: Żalisz się że podaje Snopes jako źródło które cytuje ogólnie znane i poważane agencje prasowe, po czym odpierasz to stroną w wordpresie (albo i nie?) która na potwierdzenie swoich słów nie podała żadnego źródła. No i oczywiście lewackie, to najważniejsze w tym wszystkim. Ciekawe czy wogóle zainteresowałeś się tym na czym polega BAME, zgaduje - nie, bo było napisane na LEWACKIM Guardianie.

   http://www.theguardian.com/books/booksblog/2017/feb/04/calling-all-bame-writers-entries-open-for-2017-prize

  •  

   pokaż komentarz

   przeciętny Szwed zarabia 14000 zł na miesiąc.

   @Karkasonne: to teraz wejdź sobie na google street view i popatrz co za to mają. Tylko nie cwaniakuj i wybierz mniejsze miejscowości tak aby było reprezentatywnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Wpisz na yt Krzysztof z Malmo i masz informacje od polaka który mieszka tam kilkadziesiąt lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @jestem_na_dworzu: To ciekawy eksperyment. Pierwsze co zobaczyłem na mapie to miasto Ljusdal. Zaraz poobczajam.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Spokojnie, niedługo wprowadzam zasadę, że w imię sprawiedliwości społecznej będą wszystkie zarobki wsadzać do jednego wora i rozdawać po równo. A właściwie to w takiej sytuacji po co rozdawać? Każdy będzie miał wszystko za darmo! Wystarczy tylko wprowadzić kartki, żeby nikt nie wykorzystywał tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @jestem_na_dworzu: http://www.google.com/maps/@61.8280029,16.0961037,3a,83.9y,195.4h,83.54t/data=!3m6!1e1!3m4!1sRmOcDhjICSahc8L0MAdfMw!2e0!7i13312!8i6656 O j??%ni rowerów nie zapinają. Nie boją się Boga ( ಠ_ಠ) A tak to ładne miasteczko, żadnych śmieci, dużo czerwonej cegły, odnowione wszystko, architektura w takim północnoniemieckim stylu powiedziałbym. I jaki wniosek miałem z tego wyciągnąć?

  •  

   pokaż komentarz

   @DulGukat: No, dawno nie było artykułu o tym że Szwecja upada. Przypominam tylko że jak na złość przeciętny Szwed zarabia 14000 zł na miesiąc.

   @Karkasonne: Czyli w sumie gówno w porównaniu do Norwega czy Szwajcara. O Amerykaninie nie wspominając. A przy szwedzkich kosztach życia/kosztach nieruchomości/kosztach samochodów to bardzo słabo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Dobrze napisane !!. Pzdr ze Szwecji ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Jak już pooglądasz to porównaj te ich majątki z tym jak wyglądałby polski odpowiednik osoby zarabiającej 14k. W ten oto prosty sposób dojdziesz do wniosku, że ta suma u nich nie jest już imponująca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dr_doom666: Jak tam się pracuje za mniej, niż ma przeciętny arab w Arabii Saudyjskiej albo Irlandczyk? O cywilizowanych państwach jak USA nie wspomnę. xD http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_PKB_(parytet_si%C5%82y_nabywczej)_per_capita

  •  

   pokaż komentarz

   @ASLR: Właśnie sprawdziłem, wyszło dokładnie tyle co przeciętny Amerykanin (3714$). W sumie to sporo się uczę w ten sposób weryfikując co jest prawdą a co nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jestem_na_dworzu: Sorry zapomniałem kryształowej kuli która by mi powiedziała co Polak by za to zbudował. Jak popatrzysz w swoją to się podziel.

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie sprawdziłem, wyszło dokładnie tyle co przeciętny Amerykanin (3714$).

   @Karkasonne: Jak podzieliłeś 59,5k na 12, żeby wyszło 3714?

  •  

   pokaż komentarz

   @ASLR: Stary, to co podałeś to są ROCZNE zarobki... :DDD

  •  

   pokaż komentarz

   @ASLR: Tragedia. Ledwo wiążemy koniec z końcem. Nie wiem co tu jeszcze robię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: No właśnie, roczne. Skąd masz 3714?

  •  

   pokaż komentarz

   @ASLR: Wpisałem american average monthly salary, nie dzieliłem.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem co tu jeszcze robię.

   @Dr_doom666: No wiesz, nie bez powodu specjaliści w IT/MINT z doktoratami uciekają do Szwajcarii i USA. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ASLR: Wpisałem american average monthly salary, nie dzieliłem.

   @Karkasonne: A no tak. Wpisałeś i wyszło. j%@#ć statystyki, j%@#ć GDP per capita PPP, j%@#ć dane IMF, banku światowego i CIA. Wpisałeś i wyskoczyło. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @ASLR: A już widzę skąd wziąłeś tę z dupy liczbę. Nie przeczytałeś nawet tego co wygooglałeś. "the median household income in America across all jobs was $51,939."

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Bądź poważny. Jeżeli mieszkasz/mieszkałeś w PL to wiesz, że mając 14k miesięcznie po roku masz mieszkanie w dużym mieście w kredycie, które lada moment spłacisz. Po 5-7 latach spokojnie masz już kilka pod wynajem, którymi zajmuje się zewnętrzna firma, a tobie tylko na koncie PLN się pojawiają. Jeździsz nowym samochodem i żyjesz w domu z dobrym standardem i spokojnie pracujesz dalej za te 14k.

   Teraz spójrz na te samochody ze Szwecji. Takie przeciętne, nic czego byś nie zobaczył w PL w dużym mieście gdzie ludzie zarabiają mniej niż 14k.

   Jako ciekawostę dodam bo tego nie widać, ale w kamienicach i blokach masz wspólną, socjalną pralnię. Mieszkańcy mają określony harmonogram wg którego robią pranie. Zupełnie inaczej niż u nas.

   Zmierzam do tego, że pisanie ale Szwedzi to mają 14k miesięcznie do nas jest manipulacją. Te 14k nijak się ma do tego co wyobrazi sobie Polak czytając twój wpis. Dlatego zostałeś zminusowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @siedge: Co ma technologia do treści? W czym jest WordPress gorszy od rozwiązania autorskiego? I oczywiście jak każdy lewak nie odniosłeś się do najważniejszego - dlaczego Guardian jest rasistowski?

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne klient ze szwecji mowil ze auta nie ma bo strasznie drogie, a jak sie zepsuje to juz w ogole dramat ;D normalnie kraj mlekiem i miodem plynacy. Zarabiasz 14tys a gowno bulka z subway 15cm prawi 100zl kosztuje elo

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne i boi się o cnotę i życie raz na tydzień

  •  

   pokaż komentarz

   @jestem_na_dworzu: Oczywiście, każdy kto dobrze zarabia jest absolutnie odpowiedzialnym człowiekiem, który swoje pieniądze drobiazgowo liczy, wszystko spłaca na czas, a potem drobiazgowo inwestuje by pomnożyć je. Oh, cmon. Amerykanie zarabiają podobnie a potrafią mieć masę kredytów i wszystko wydać na jakieś bzdury. Tak to działa, większość ludzi im więcej ma kasy tym większy ma pęd konsumencki. Jeden z moich uczniów, dobrze zarabiający wysoki manager w światowej korporacji powiedział mi, że oszczędzanie zaczyna się dopiero jak zarabiasz ponad 10000 zł, poniżej tego wszystko schodzi na bieżące życie. Mam bardzo blisko przykład osoby zarabiającej ponad 6k która ledwie wiąże koniec z końcem. Oczekiwanie, że wszystko pójdzie w piękny samochód i fasadę budynku to mrzonki.

  •  

   pokaż komentarz

   @wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE: Jak wyżej napisałem, są tacy których dasz 20k zł na miesiąc i będą całe życie mieć długi. Moja mama całe życie dobrze zarabiała na dyrektorskim stanowisku i nigdy ani złotówki nie odłożyła, tylko kredyty spłacała.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Państwo wie o tobie (prawie) wszystko. Jeśli to nie jest upadek wg ciebie to k?$@a nie wiem co nim jest. A zapomniałem - tacy jak ty widzą tylko stan konta. Sprzedaj nerkę - będziesz bajecznie szczęśliwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @idiot: No jeśli nie wiesz co to upadek to mogę dać przykład Kartaginy, którą zburzono, mężczyzn zamordowano, kobiety i dzieci sprzedano w niewolę, a ziemię posypano solą by nic więcej nie wyrosło. (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   pokaż komentarz

   @k_suchy: Chociażby to że widać na pierwszy rzut oka że strona nie jest wiarygodna. Zaliczam już że nazwałeś mnie lewakiem - oh to takie typowe, wszystko ci mi się nie podoba "lewackie", kiedy argument Hitlera i "maksizm kulturowy" ( ͡º ͜ʖ͡º)?

   Jak mam się odnieść do nieprawdy? Zresztą to jest twoja teza i ty stwierdziłeś na podstawie czyjejś opinii z bloga że Guardian jest rasistowski, ja wcale tak nie uważam.

   Nie rozmywaj tego o czym pisaliśmy wcześniej, Sztokholm NIE jest Europejską stolicą gwałtu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Dla tego użyłem łagodnego scenariusza gdzie tylko część finansów wykorzystuje do zbudowania poduszki, ale skoro wolisz #heheszki i palenie głupa to już nie odpisuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: A znasz ceny szwedzkie i siłę nabywczą pieniądza ? Bo to porównanie jest z dupy. Znajomy Szwed i Norweg leczą zęby w Polsce bo u siebie ich nie stać / nie opłaca im się.

  •  

   pokaż komentarz

   @jestem_na_dworzu: No jeśli uważasz ze Polacy lepiej dysponują pieniędzmi na podstawie, No właśnie nie wiem jakiej... i snujesz fantastyczne scenariusze scifi ze gdyby Polacy mieli dużo pieniedzy to na pewno by je wykorzystali lepiej, to masz racje, jestemy w zaułku, możesz nie odpisywać.

  •  

   pokaż komentarz

   upadek Szwecji nie polega na tym, że jest biedna tylko na stałym pogarszaniu się tam komfortu życia.

   @wkontakciecompl: nie wiedziałem że stały roczny wzrost PKB o 2% to jest stałe pogorszenie... Jakieś konkretne dane, że jest tam coraz gorzej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne no slaby argument, mam duzo klientow ze szwecji i norwegi. Przyjezdzaja tu na zakupy do dentysty i robic biznesy, i wszyscy sie jaraja jak gwizdki naszym krajem. Jak masz kwity to w pl dobrze zyjesz, jak pojezdzisz po europie to sie okaze, ze wiekszosc krajow przegonilismy

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: ja mieszkalem w 2012. Już wtedy były dzielnice gdzie się nie chodziło. Teraz w nocy praktycznie cały Sztokholm prócz kilku enklaw w nocy jest nogo zone. Moj znajomy wyprowadził się z Upsali bo jest tam tak niebezpiecznie. Zgłoszeń o zaczepki policja juz nawet nie przyjmuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE: Byłem w prawie wszystkich krajach Europy i bynajmniej nie zauważyłem ze jesteśmy takimi geniuszami. Chociaż jednocześnie uwazam ze nie jest u nas tak złe jak wielu mówi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Ja p@%@#$#ę, wrzucę cię na czornoliste, bo jeszcze kiedyś zmarnuję na ciebie czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @Morf przeczytaj że zrozumieniem mój post

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne no to widocznie popadles w auto rasizm, ktory jest u nas modny jak kompleksy przypomne ze Wlosi do nas do.pracy przyjezdzaja bo tam bida

  •  

   pokaż komentarz

   ,,pojedź sobie" napisał ,,byłem tam i widziałem"

   @Karkasonne: ja tam byłem, zn. w Norwegii i to przez kilka miesięcy. Stąd tak mnie zirytowało to co napisałeś. Ale, żeby zrozumieć jaki tam jest syf. To najlepiej pojechać osobiście i się przekonać na własne oczy. Rozmawiałem także z wieloma Szwedami, którzy przenieśli się właśnie z tego powodu do Norwegii. Na początku nie byli zbyt gadatliwi. Ale po paru drinkach, oraz jak dowiedzieli się, że jestem z Polski, to mówili już wprost jaki tam jest syf. (i to było 5 lat temu).
   W Oslo masz takie 3 miejsca (wtedy jak tam byłem), gdzie po zmroku lepiej nie chodzić jak jesteś biały. Pełno ciapatych wyznawców Allaha, siedzących przed swoimi sklepikami lub takim mini kawiarniach. Drą japy, że aż uszy bolą, ale policji nie uświadczysz. A jak ty gdzieś indziej rozdziawisz japę, to 5 min. i już się pojawią.
   A tzw. sypialniach to nawet nie wspominam. W Oslo 5 lat temu źle nie było, tylko ich wygląd straszył za dnia. Ale nie było jakiś band nachodzców drących japy. Teraz ponoć jest już tragedia. (utrzymuje kontakt z moimi znajomymi, którzy tam mieszkają.. jeszcze)
   Wieczorami całe watahy ciapatych krążą po ichnim rynku i okolicach. Jest generalnie niebezpiecznie dla 1-3 białych osób. Już 5 lat temu, były starcia z tymi watahami, które były na pewno o wiele mniejsze niż teraz. Generalnie jak mówisz po polsku i przy takim kontakcie klniesz jak szewc. To masz duże szanse, że cię zostawią w spokoju. Bo Polacy i Ruscy już im nie raz mordę obili. Np. 2-3 'naszych' na ich 15. To tylko takie małe dla nas pocieszenie. Bo tak naprawdę nie wiesz co oni tam krzyczą po ichniemu. I zawsze jesteś spięty jak chuj, a jak idziesz z dziewczyną. To od razu odbijasz gdzieś w bok. Jest z 20 razy gorzej niż kiedyś na polskich blokowiskach.

   A w Szwecji masz obecnie chyba z 25 stref "NO GO". Z tego ok. 12 obszarów, gdzie nie wjeżdżają służby publiczne typu: straż, karetki, śmieciarki, poczta, itp. Szwecja teraz to taki dom, gdzie masz parę pokoi jeszcze w miarę ładnie wyglądających. Ale jak się przyjrzysz dokładnie.. to wszędzie masa plugastwa i brudu. A jak zgasisz światło, to cała masa wypełza na zewnątrz i jest tego tyle, że boisz się wejść to takiego pokoju. I jeszcze ta ichnia propaganda i prześladowanie ludzi, którzy mówią co myślą o tej całej sytuacji.

   Jak mówi stare powiedzenie: Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
   Ja też myślałem kiedyś, że Norwegia to kraj miodem i mlekiem płynąca. A tak naprawdę, dla przeciętnego Kowalskiego, to żyje się tam b. podobnie jak obecnie w Polsce. A teraz jak płace zaczęły iść w górę. To mogę się nawet pokusić o stwierdzenie, że w Polsce przeciętny Kowalski ma lepiej niż w Norwegii. (na więcej go stać, choć pensję ma x razy niższą)

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: widzisz, i teraz rozmawiamy i Cię słucham. Skandynawia to jedyna moja biała plama w Europie, wiec polegam na tych, których znam. Poki co żaden ze znajomych mieszkających w Skandynawii nie narzekał i żaden nie wrócił. Jestem często sceptyczny wobec tego co podaje wypok bo nieraz niektóre narracje okazały się zupełnie sprzeczne ze spotkana na miejscu rzeczywistością (np muzułmanie u siebie nieraz ratowali mi bezinteresownie dupę w swoich krajach, Maroku, Azerbejdżanie, Turcji, Albanii, Kosowie). Ale Twojej historii ni podaje w wątpliwość bo to takie samo doświadczenie jak moje.

  •  

   pokaż komentarz

   Poki co żaden ze znajomych mieszkających w Skandynawii nie narzekał i żaden nie wrócił.

   @Karkasonne: to zależy od tego ile mają lat i gdzie mieszkają. Czy poruszają się transportem publicznych, czy chodzą wieczorami (w nocy) po lokalach, itp. Bo jak żyją trybem dom-praca-dom-praca... czasami zakupy i czasami wyjście gdzieś.. ALE ZE ZNAJOMYMI. To rzeczywiście, mogą nie mieć z tym problemem wiele do czynienia.
   Ale uwierz mi, że Szwed by nie opuścił swojego ukochanego kraju od tak sobie. Więc musi tam być naprawdę kiepsko. Szczególnie teraz gdy przyjęli całą masę imigrantów.

   muzułmanie u siebie nieraz ratowali mi bezinteresownie dupę w swoich krajach, Maroku, Azerbejdżanie,
   Ludzie są różni, u nas też w kraju to większość jest przyjazna. Ale już ci 'sami' Polacy na imigracji, to w większości mega patologia. Orżnie cię na byle czym, itp. Więc nie można sugerować się tym co zastało się w ich rodzimym kraju, a tym co może się stać 'na wyjeździe'.

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: bzdury piszesz albo masz znajomych patoli. Mieszkam 10 lat w Szwecji, od 2 z dzieckiem.

 •  

  pokaż komentarz

  Pewnie mieli tyle do powiedzenia ile my mamy, nie chce socjalizmu i co ? i gówno.

 •  

  pokaż komentarz

  Pieniądz rządki, a kredyt zniewala. Trzeba być idiotą aby pozbyć się pieniądza i zastąpić go kartą kredytową.
  #########

  •  

   pokaż komentarz

   @orkako: Współczesne waluty dłużne to już jest kredyt w skali całego kraju, ale i tak gotówka to jedna z ostatnich wolności osobistych jakie nam pozostały. Dlatego środowiska bankierskie z takim zapałem prą na jej likwidację.

  •  

   pokaż komentarz

   @DJArmani: kryptowaluty staną się popularniejsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ale i tak gotówka to jedna z ostatnich wolności osobistych jakie nam pozostały.

   @DJArmani: bzdura, gdyby państwo chcialo sprawić, że te pieniążki staną się bezwartościowe, to po prostu wprowadzonoby nową walutę z możliwością wymiany jeden do jednego w jakimś organie rządowym. Można też zacząć emitować więcej gotówki, przez co Ty tracisz chomikując.

   Prawdziwym problemem dzisiejszego świata jest kryzys zaufania obywateli do państwa i społeczeństwa, w którym żyją.

  •  

   pokaż komentarz

   @DJArmani: Spróbuj sobie robić oszczędności w złocie (fizycznie), nawet nie mrugniesz a się do Ciebie dop!$@%#?ą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   bzdura

   @alex-fortune: no nie, państwo niby kontroluje gotówkę i dużo może w związku z tym popsuć ale dla całego społeczeństwa jednocześnie.

   W przypadku braku gotówki tracisz anonimowość i państwo ma gotowe narzędzie opresji. Może precyzyjnie wydupcyć w konkretną jednostkę. Robisz cokolwiek nie po "jedynej słusznej myśli" państwa i cyk - środki zablokowane.
   Totalitaryzm w pigułce jakiego jeszcze świat nie widział.

  •  

   pokaż komentarz

   W przypadku braku gotówki tracisz anonimowość i państwo ma gotowe narzędzie opresji

   @szpongiel: ponownie, kryzys zaufania obywatela do państwa. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @alex-fortune: no właśnie w Szwecji to zdaje się mieli całkiem sporo tego zaufania i dlatego są chyba obecnie pierwszym państwem na świecie w kolejce do stania się totalitarną dystopią rodu z mrocznego S-F.

   Zaufanie, zaufaniem a system aby był zdrowy musi być skonstruowany w sposób umożliwiający samo-oczyszczanie, gdyż korupcja i zepsucie leży w ludzkiej naturze.

   Np. w USA poprawki do konstytucji 1 i 2 o wolności słowa i prawie do posiadania broni, to niezłe przykłady, choć jak obecnie widać na dłuższą metę również mogą okazać się nie wystarczające.

  •  

   pokaż komentarz

   Zaufanie, zaufaniem a system aby był zdrowy musi być skonstruowany w sposób umożliwiający samo-oczyszczanie, gdyż korupcja i zepsucie leży w ludzkiej naturze.

   @szpongiel: jak wg Ciebie samooczyszczanie może mieć miejsce w swiecie, gdzie anonimowy przepływ twardej gotówki jest nie do wykrycia?

  •  

   pokaż komentarz

   @alex-fortune: to dobre pytanie i dłuższy temat. Mnie jednak chodzi o przeciwną stronę równania. Jak nie dopuścić do wypaczenia ostatecznego, a kompletny brak anonimowości z centralnym sterowaniem umożliwia kontrolę absolutną i z czasem stanie się bardzo trudną do obalenia totalitarną tyranią.
   Czyli mamy system, w którym nikczemmicy mają szansę na szemraną działalność dzięki anonimowości ale są marginesem i muszą się z tym kryć, kontra system w którym najpodlejsi ludzie nie będą się musieli z niczym kryć mając władzę absolutną.
   Sam sobie odpowiedz co jest gorsze ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Powiesz coś więcej? Kto się dopier***i i od jakiej sumy? Pytam serio bo myślałem o małej rezerwie.

  •  

   pokaż komentarz

   Prawdziwym problemem dzisiejszego świata jest kryzys zaufania obywateli do państwa i społeczeństwa, w którym żyją.

   @alex-fortune: Ja im nie ufam absolutnie.
   Władza nie raz dała pokaz, że jej intencje to zaszkodzić mi, a społeczeństwo jako zbiorowość, to banda wszystkożernych lemingów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ponurnik: swietnie, gdybysmy wszyscy tak myśleli czekałaby nas anarchia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   swietnie, gdybysmy wszyscy tak myśleli czekałaby nas anarchia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @alex-fortune: Zasadniczo to anarchia to jest w rządzie - robią te dziady co chcą. Nawet nie mam gwarancji, że dostanę emeryturę ze swoich składek.
   A tym bardziej nie powierzę tym szujom pełnej kontroli nad tą resztką wypłaty, której mi nie zabierają.

 •  

  pokaż komentarz

  Po ostatnich przebojach z Patreonem, Paypalem, awariami u wielkich operatorów kart, naciskach ze strony Visy, w życiu bym nie dał zlikwidować gotówki NIGDZIE, no chyba, że wiązałoby się to z zastąpieniem jej zdecentralizowanym, niezależnym od jakiejkolwiek firmy systemem na kształt bitcoina. Ryzyko, że ktoś "po chińsku" zostanie pozbawiony środków do życia jest zdecydowanie zbyt wysokie, z czego - co absurdalne - jakoś nie za bardzo chcą sobie zdawać ludzie jak autor artykułu, który nawet przez pół słowa nie zająknął się o potencjalnych wadach podobnych rozwiązań.

 •  

  pokaż komentarz

  Widzę, że somsiad płaci kartą, ja tam wolę mieć kontrolę nad pieniądzem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Śmiechy chichry na bok, nie wyobrażam sobie całkowitego wyparcia fizycznej gotówki przez cyfrowe płatności. Jak wtedy rodzic mógłby dać dziecku drobne na jakieś łakocie czy inne drobne zakupy?
  Ktoś powie, że przecież wystarczy takiemu młodemu przelać odpowiednią kwotę na jego smartfon i sprawa załatwiona, jednak ten argument mnie średnio przekonuje. Jak się nad tym bardziej zastanowić, to plan całkowitego usunięcia fizycznego pieniądza wydaje się być jednym z elementów wymaganym do wypełnienia się scenariusza rodem z Roku 1984. Może demonizuję, lecz póki to możliwe będę płacił monetami i banknotami.

  •  

   pokaż komentarz

   @tanio_i_nienajgorzej: znasz malo fantastyki. przeczytaj sobie np. o kluczach w Limes Inferior Zajdla

  •  

   pokaż komentarz

   @makrel_gieldowy: Tam przy okazji zahaczają o problem dochodu gwarantowanego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bardzo dobra książka poza

   pokaż spoiler zakończeniem z obcymi które do mnie kompletnie nie przemówiło

  •  

   pokaż komentarz

   @tanio_i_nienajgorzej
   A ja płacę coraz częściej kartą, bo to szybkie i wygodne. Też się boję Orwellowskiego scenariusza i wiem, że władzy się on marzy. Jednak to, że ty czy ja będziemy utrudniali sobie życie i płacili za wszystko gotówką nic nie zmieni. To nie chodzi o to, żeby nie było wcale tej technologii, tylko żeby być świadomym do czego może dojść, jeśli nie będzie alternatywy w postaci gotówki i żeby za wszelką cenę do tego nie dopuścić...

  •  

   pokaż komentarz

   A ja płacę coraz częściej kartą, bo to szybkie i wygodne. Też się boję Orwellowskiego scenariusza i wiem, że władzy się on marzy. Jednak to, że ty czy ja będziemy utrudniali sobie życie i płacili za wszystko gotówką nic nie zmieni.

   @mindrape: Zmieni i to radykalnie. Będzie można bez przeszkód podwyższać podatki i robic z nich rozdawnictwo, czyli obezwładniać ludzi.
   Już teraz najważniejszym działaniem przedsiębiorców jest pozyskiwanie dotacji.

   Do tej pory, ludzie przy podwyższaniu podatków mogli bronić się, dzięki gotówce, po pewnym absurdalnym opodatkowaniu dochody im spadały.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest Ale ja nie pisałem, że usunięcie gotówki z obiegu(czego jestem wielkim przeciwnikiem) nic nie zmieni, tylko, że zaniechanie płacenia kartą przez pojedyńcze osoby nie gra tutaj roli. Technologia bezgotówkowa jest bardzo wygodna,szybka i należy z niej korzystać, ale pod żadnym pozorem nie możemy pozbywać się gotówki

  •  

   pokaż komentarz

   @mindrape: Masz błędne myślenie, gdy bedzie korzystać 80%, bo to takie wygodne, to bardzo szybko, odgórnie zniknie gotówka.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest Myślę, że już nie da się zatrzymać wzrostu popularności płatności bezgotówkowych. To jest zbyt wygodne i uważam, że jakiś nikły procent z tego zrezygnuje z obawy przed możliwością wyparcia gotówki. Jedynie można zwiększać świadomość zagrożeń związanych z monopolem tych technologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @mindrape: To może być tak jak z komuną w Polsce, piękne idee, pełna wygoda, nawet przymus pracy (wspominany rzewnie w czasie bezrobocia w Polsce) aż do pierwszych prześladowań i buntów oraz poszkodowanych.

   Proces może trwać kilkadziesiąt lat. Za PRL większość społeczeństwa chciała spokoju i była przeciwna rewoltom. Wybuchały one tylko w momencie podwyżek cen żywności.

   Tutaj będzie pełna analogia, podwyżki podatków przed którymi nie uciekniesz, tak jak nikt w PRL nie uciekł przed podwyżką cen żywności.

   Przypominam, że system PESEL to pomysł i realizacja SB by można było łatwiej kontrolować społeczeństwo.