•  

  pokaż komentarz

  I te zakopy za informację nieprawdzziwą xD o jak gardzę waszą postawą prawaki

 •  

  pokaż komentarz

  Polecam przy tej okazji osobę ks. prof. Kobylińskiego. To jedna z ciekawszych postaci w polskim Kościele, przyjemnie się go słucha, bo jest reprezentantem ortodoksyjnego katolicyzmu, a jednocześnie otwartym i nienaginającym faktów akademikiem. Miał kilka wystąpień np. w wywiadach Fundacji Panteon.

  Na zachętę: ks. Kobyliński w wywiadzie poniżej mówi o problemie pentakostalizacji (uzielonoświątkowienia) Kościoła. Innymi słowy uważa - i chyba ma rację - że przyszłością chrześcijaństwa w Polsce nie jest ani zanik ani "torunizacja", a coraz większy udział "charyzmatycznych" ruchów typu egzorcyści, ks. Bashobora, itp. Jak dla mnie to smutna prognoza, bo co by o katolicyzmie nie mówić, ma przynajmniej aspiracje do racjonalności i poważne tradycje (np. tomizm). Pentakostalizacja z kolei to antynaukowość, radykalizacja, fideizm.

  Nie będzie to też bez wpływu na naszą politykę. Lista mediów, które postanowiły objąć ten film patronatem jest częściowo religijna, a częściowo to po prostu prawica zbliżona do władzy:

  miesięcznik Egzorcysta, miesięcznik Civitas Christiana, KAI, Profeto.pl, misyjne.pl, TV Republika, tysol.pl (Tygodnik Solidarność), radio Via, radio eM, Tygodnik eM, radio Profeto, Katolicka Bydgoszcz, Radio Warszawa

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: przecież egzorcyzmy, opętania i inne szamańskie brednie to ważna część kościoła. Jak tam za gówniaka chodziłem to ciągle tym straszyli. Na jakiej podstawie ten ksiądz twierdzi, że to nie ma nic wspólnego z kościołem katolickim?

  •  

   pokaż komentarz

   @BrakPomysluNaNick: Co innego "teologia proboszczowska" (czyli to, z czym miałeś kontakt), co innego "teologia oficjalna" (doktryna) - Katechizm Kościoła Katolickiego, dokumenty watykańskie, jeszcze co innego "teologia wysoka" - jak np. pisma Karla Rahnera. Jeśli nawet w "teologii oficjalnej" i "teologii wysokiej" znajdziesz coś o opętaniach i egzorcyzmach, to w formie szczątkowej i uładzonej.

   To co robią "doły" nie ma dużego związku z oficjalną linią. Zawsze to tak działało, ale czasem rozdźwięk jest mniejszy, a czasem większy. Dla przykładu, bardzo ważne w polskiej religijności są posty (np. w piątek), święcenie różnych przedmiotów i pokarmów, itp, które są czymś całkowicie pobocznym teologicznie.

   Nie mówię, że to nie jest "by design", bo w pewnym sensie jest (Kościół od początku próbował "ochrzcić" różne naturalne potrzeby religijne), ale ks. Kobyliński ma rację, że szał na egzorcyzmy i opętania w wydaniu "wyganianie demona intelektualizmu", "egzorcyzmowanie salcesonem", wkładanie krucyfiksa w gardło, itp. to coś sprzecznego z obecnym oficjalnym kościelnym nauczaniem.

   Ot, taka hipokryzja trochę, ale z podkładką.

 •  

  pokaż komentarz

  Az mi sie smutno robi XXI wiek coponiektore kraje mysla o podrozach na Ksiezyc a nawet Marsa a jenoczesnie kilka miliardow ludzi wierzy promuje i zabija innych przez takie schizofreniczne brednie...

 •  

  pokaż komentarz

  Taaa, każdy kto nie zgadza się z naszymi dogmatami jest opętany ( ͡º ͜ʖ͡º)