•  

  pokaż komentarz

  0:43 Typowy dżentelman szos, nic za nim nie ma, jakby nawet przejechał nie utrudnił by wyjazdu, a tak wyjeżdząjący nie widział do końca co sie dzieje na drugim pasie i efekt mamy... Zastanówmy się 2 razy, czy robiąc komuś "uprzejmość" nie będzie więcej problemów, bo to że my go wpuszczamy to nie znaczy że inni uczestnicy ruchu też muszą....

 •  

  pokaż komentarz

  nie zahaltował bo komenda była wydana za późno (-:

 •  

  pokaż komentarz

  Ta Ślązaczka na końcu mnie rozwala :) - koleś taki pantofel, że chyba mu mówi kiedy ma sikać... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Takie ogólne spostrzeżenie - gdy chcemy się np. gwałtownie zatrzymać przed światłami, to hamulce wydają się takie skuteczne. Gdy hamujemy przed nieprzewidzianą przeszkodą, wydają się takie nieskuteczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzyszla:
   Przed światłami hamujemy wcześniej - ot i cała tajemnica. A do tego hamowanie nagłe bywa też mniej skuteczne, bo uślizg, nawet ABS na drogę hamowania nie pomaga, a wręcz przeszkadza.

  •  

   pokaż komentarz

   nawet ABS na drogę hamowania nie pomaga, a wręcz przeszkadza

   @pies_harry: Akurat z tym się nie zgodzę o ile tylko nie mówimy o luźnej nawierzchni (śnieg, szuter), ani jakimś bardzo starym systemie. Miałem okazje w "renówkach" porównywać drogę hamowania z i bez ABS i naprawdę ABS potrafił skrócić, szczególnie na mokrym.

   Natomiast co do "tajemnicy" - wiadomo, ale mówiłem o subiektywnych odczuciach pewnie sporej większości kierowców. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzyszla:
   Muszę sobie zainstalować wyłącznik u siebie, to też porównam. Podobno na bezpieczniku najlepiej odciąć. Tak, na luźnym hamowanie z ABS jest frustrujące. Ale rok temu jeździłem autem bez ABS i to już w ogóle była "jazda bez trzymanki". Ja nie mówię na lodzie, na mokrym się nim ślizgałem niczym łyżwiarz figurowy.

   Nowsze auto ma ABS i ASR (czy jak tam to się jeszcze zwie) i to bardzo, bardzo, bardzo pomaga zapobiegać niechcianym poślizgom na śliskim. Co do chcianych - czytałem, że się takim autem (zwłaszcza z napędem na przód) nie da - ale mi się udało zrobić "wahadełko" parę razy, i to na suchym asfalcie. Już nie mówiąc, że łapka działa zawsze. Aczkolwiek do "wahadełka" trzeba bardziej ostrym puszczeniem gazu i lekkim kopnięciem hamulca przyhamować, bo jak się wciśnie za mocno, ABS odpali i zamiast wahadełka będzie podsterowność i obciach (w najlepszym razie).

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: Da się, jak najbardziej, tak samo jak i da się wylecieć z zakrętu przy ESR (czy ogólnie stabilizacji toru jazdy) - daje góra 10% przewagi (czyli da się jechać i utrzymać z prędkością 10% większą, przynajmniej na autach, na których ćwiczyłem). Nawet Aaltonena się wykręci, choć oczywiście przy użyciu ręcznego i potrzeba większej prędkości, żeby ogłupić ESR. Żeby zrobić to na nożnym trzeba jeszcze szybciej i troszkę bardziej rozhuśtać auto, ale też się da, jak piszesz :) Oczywiście na śliskim, bo na asfalcie faktycznie przy ABS i ESP, bez użycia ręcznego, to może już nie być wykonalne.

  •  
   s...........a

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @stasiek_opona: Dokładnie tak! Łatwo się jeździ, gdy nie ma nieoczekiwanych sytuacji. Ale gdy taka się pojawia, wtedy wychodzi, jak prędkość jest często zbyt duża.
   Ja bardzo często staram się tak podchodzić: np. z przeciwka korek. Dojeżdżam do przejścia. Ile powinienem jechać, jeśli zza samochodu wyjdzie pieszy, żebym zdążył wyhamować?
   Inna rzecz, że często też przyjmujemy, że ktoś postąpi tak jak myślimy, np.: "jak ten przede mną zobaczy teraz żółte, to przecież przejedzie" a tu bach, wali po hamulcach, gdy jadący za nim daje gazu, bo przecież i on jeszcze zdąży w swoim rozumowaniu. Albo dojazd do skrzyżowania, patrzymy się na drogę z pierwszeństwem i "o, teraz ten przede mną przejedzie, a jak dodam gazu to i ja zdążę" a tu bach - ten przed nami jednak zatrzymuje się. I tak, w 10 przypadkach będzie ok i znacznie płynniejszy ruch. Ale niestety, za 11 razem wjedzie się w kogoś przy takim myśleniu. Dlatego warto nauczyć się myśleć zupełnie inaczej i nie zakładać, że ktoś zrobi określony manewr, bo my byśmy na jego miejscu tak zrobili.

  •  
   s...........a

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzyszla: Bo jakby ubezpieczenie bylo jak w UK, ze gdy nawet nie jest twoja wina to i tak masz przej#?$ne i nastepny rok skladka idzie w kosmos to by ci co sa na prawie mniej walili w wymuszajacych. A tak to wiadomo, jeb i kasiora leci z ubezpieczenia dzbana co wymusil i biznes sie kreci.

  •  

   pokaż komentarz

   @stasiek_opona: Tak, też to stosuję :) Jak i czasem w słoneczne dni obserwacja cieni daje informację o tym, co się dzieje dookoła, np. czy warto wyprzedzić ciężarówkę, czy jednak przed nią jedzie sznur aut.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam nadzieję, że debil z 3:00 (STA 38891) został zgłoszony i zabulił za swoją bezdenną głupotę i chamstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: niemniej jednak 2:25 kierowca TIRa jest jednak przefiutem... nie dość że nie korzysta w pełni z pasa rozbiegowego żeby wyrównać prędkości, to jeszcze praktycznie od razu blokuje lewy pas...

  •  

   pokaż komentarz

   @jdef90: Chcąc takiego czegoś nauczyć, wyprzedzamy go, zjeżdżamy na jego pas, wrzucamy na luz, zwalniamy do 80 70 km/h, dajemy się wyprzedzić i powtarzamy manewr dwa trzy razy... lekcja mocna, na CB lecą mega bluzgi

  •  

   pokaż komentarz

   @jdef90: wyrównać prędkości z kim? Zebrał się z tego zjazdu całkiem szybko i wyprzedzanie też szło sprawnie. 30 sekund i byłoby po manewrze, ale gościowi na STA się spieszyło. Albo się nie spieszyło skoro miał czas blokować ciężarówkę. W sumie sam pewnie nie wie.

  •  

   pokaż komentarz

   Zebrał się z tego zjazdu całkiem szybko i wyprzedzanie też szło sprawnie. 30 sekund i byłoby po manewrze, ale gościowi na STA się spieszyło.

   @sosna119: To raczej wygląda jakby wyprzedzając tirem zajechał drogę temu STA zmuszając go do hamowania lub ucieczki na awaryjny i wkurzony gość odp!$@!$@ił ten głupi numer.
   Stary Galant z 4 osobami, nie dałby rady ich obu tak szybko wyprzedzić jakby Tir nie zajechał mu drogi na lewym.

Dodany przez:

avatar TopFacts dołączył
306 wykopali 14 zakopali 7.3 tys. wyświetleń