•  

  pokaż komentarz

  'Shackuję ci płytę główną' nabiera nowego znaczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  To była wyłącznie kwestia czasu, tak się kończy powierzanie bezpieczeństwa korporacjom...

  pokaż spoiler Tylko Linux i otwarte oprogramowanie w tym otwarte UEFI!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @mktos: to nie jest takie proste jak się wydaje.

   LoJax ukrywa się w pamięci Flash komputera jako moduł UEFI. W momencie uruchamiania komputera potrafi zainfekować system operacyjny, zapisując w nim odpowiednie złośliwe pliki.

   Postaw się teraz w sytuacji producentów sprzętu. Tworzysz infrastrukturę, całą technologię i piszesz pod nią sterownik dzięki któremu to wszystko działa. Inwestujesz miliony dolarów bo obecnie nie robi się tego w garażu po starym. Trzymasz zamknięty kod źródłowy w garści bo tylko to daje ci zarobek.
   Spójrz na rynek mobilny który jest obecnie kluczowy w rozwoju technologii - obecnie istnieją tylko dwa systemy operacyjne. Apple które trzyma się swojego systemu i swoich urządzeń, po drugiej stronie Google którego system jest instalowany na każdym jednym dziadostwie które sprzętowo może być tak dziurawe jak sito do makaronu.
   Wszystko jest dziurawe w mniejszym lub większym stopniu, tylko co z tego? Oprogramowanie open source o ile szybciej reaguje na "w skali użytkowników" znikome ataki tak zamknięta infrastruktura reaguje wolniej. A teraz ile osób narzeka na wymuszone aktualizacje Windows 10? I czemu MS wymusza aktualizacje? Dla kaprysu czy aby wreszcie mieć aktualny system na wszystkich urządzeniach żeby użytkownicy przestali miec BSODy bo sterowniki nie grają? Ile miałeś BSODów od W7??? Zero?
   A na mobilnym rynku swego czasu Windows 10mobile i wcześniejszy Windows Phone 8 mimo zamkniętego systemu były najbezpieczniejszym systemem operacyjnym.
   Skala użytkowników określa bezpieczeństwo, o wiele korzystniej jest atakować i szukać dziur w w BIOS/UEFI niż w Amidze.
   Nadmierna popularność prędzej czy później zniszczy wszelkie marzenia o bezpiecznym środowisku - bo takie nie istniało, nie istnieje i istnieć nie będzie tak długo jak długo człowiek pisze kod.

  •  

   pokaż komentarz

   miec BSODy bo sterowniki nie grają? Ile miałeś BSODów od W7??? Zero?

   @sodomek: ja mam co każde uruchomienie systemu, od kiedy kupiłem nowego kompa, ale wina są sterowniki amd do raida, których w10 nie potrafi użyc, komp po uruchomieniu po 3 minutach sam sie restartujei dalej działa "poprawnie" aczkowiek daleko mu do stabilności 7.

   a czemu przesiałdme sie na 10? a ponieważ m$ zaktualizował po cichu sterowniki w 7 do przejściówek uartowskich na cd40xx i każde podłączenie przejściówki konczyło sie w najlepszym razie bluescreenem. i zamienił stryjek, siekierke na kijek.

  •  

   pokaż komentarz

   Ile miałeś BSODów od W7??? Zero?

   @sodomek: Czy niekończąca się pętla bootowania na dwóch komputerach po zainstalowaniu aktualizacji jest liczona jako bsod? Poczytaj sobie ilu ludzi robiło formata po aktualizacji xD

  •  

   pokaż komentarz

   @lvy: to ty masz BSODy i myślisz że jesteś regułą? W domu mam laptopa HP który oryginalnie chodził pod W7, zainstalowałem na nim W10 i laptop dalej działa od premiery W7 bez BSODa. W pracy używany stacjonarek z W10 i wszystko działa, aktualizacje systemu włączają się gdy wyłączam system, nigdy w trakcie.
   Nigdy nie miałem problemów z Windowsem od czasu XP gdy blue screeny wywoływał błąd dysku HDD a nie softu który na ogół wini się o ekrany śmierci.
   Kompletnie nie rozumiem płaczu użytkowników o to że system chce być aktualny. I doskonale rozumiem dlaczego MS chce aby każde urządzenie z W10 było tak aktualne jak to tylko możliwe.
   Pomijam fakt istnienia tysięcy różnych konfiguracji na których Windows działa. Mac to też tysiące konfiguracji...

  •  

   pokaż komentarz

   @sodomek:

   Trzymasz zamknięty kod źródłowy w garści bo tylko to daje ci zarobek.

   To daje ci zarobek jak nie ma lepszych/podobnych alternatyw, lub użytkownicy to lemingi, którzy są skłonni pakować pieniądze w rozwój czegoś, co należy w pełni do jakiejś korporacji. Spójrz na The Linux Foundation, da się?

   Skala użytkowników określa bezpieczeństwo, o wiele korzystniej jest atakować i szukać dziur w w BIOS/UEFI niż w Amidze. Nadmierna popularność prędzej czy później zniszczy wszelkie marzenia o bezpiecznym środowisku - bo takie nie istniało, nie istnieje i istnieć nie będzie tak długo jak długo człowiek pisze kod.

   Dziury były i będą, to fakt. Jeśli jednak dziury dają ci większą władzę nad (niby) twoim sprzętem, niż producent, to coś jest nie tak. Problem poruszany przez artykuł nie istniałby w ogóle, gdyby producenci zamiast szpicować rynek czarnymi skrzynkami rozwijali wspólnie jeden, w pełni otwarty oraz łatwy do wymienienia i flashowania układ UEFI.

  •  

   pokaż komentarz

   to ty masz BSODy i myślisz że jesteś regułą?

   @sodomek: a Tobie sie zdaje że jak Ty nie masz to nikt nie ma?

   poza tym aktualizacje niewiele pomagają w moim przypadku, bo jest niedopracowany sterownik biosu (za nowe urządzenie i czekam na aktualizację producenta). co ciekawe ubuntu nie robi żadnych problemów z uruchamianiem i obsługą sprzętu i gdyby tylko atmel studio hulało normalnie na linuchu to bym dawno zrobił przesiadkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @m132: dałem plusa bo mówisz rzeczowo. Mam tylko uwagę do kwestii producentów - oni nie mają zysku w otwieraniu się na innych. Nie po to budujesz infrastrukturę za miliony i do niej piszesz kod za kolejne miliony aby udostępnić to każdemu kto chce to edytować. To tak jakby od jutra pojawił się kod źródłowy autonomicznych samochodów albo sterowników elektrowni atomowej. Istnieją granice gdzie każdy powinien mieć dostęp a gdzie system powinien być pod ścisłą kontrolą twórcy.

  •  

   pokaż komentarz

   miec BSODy bo sterowniki nie grają? Ile miałeś BSODów od W7??? Zero?

   ja mam co każde uruchomienie systemu, od kiedy kupiłem nowego kompa, ale wina są sterowniki amd do raida, których w10 nie potrafi użyc,

   @lvy: rozumiem z tego że jesteś jedynym na świecie użytkownikiem tych sterowników od tak niszowej firmy jak AMD która wcale nie współpracuje z MS. Na koniec i tak powiesz że winny jest MS i Windows 10 bo tego że problem leży w niefortunnej/kiepskiej/byle jakiej/nieudanej konfiguracji sprzętu gdy sterowniki ze sobą nie graja to tego nie zakładasz jako możliwość? Miliony działających Windowsów versus jednostka ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   rozumiem z tego że jesteś jedynym na świecie użytkownikiem tych sterowników od tak niszowej firmy jak AMD która wcale nie współpracuje z MS.

   @sodomek: no nie wiem ilu użytkowników stawia 2x raid0 na chipsecie AMD X370, i używa slotu hot swapowalnego sata3 pod dysk systemowy.

   tam problem jest taki że nie postawisz raida na hot-swap sata bo sterownik nie pozwoli, a z kolei o ile da sie zainstalować dysk systemowych na hot-swapach, to nieszczęsny bios tfu, uefi, dostaje zadyszki i przy pierwszym uruchomieniu w10 od wyłączenia nie ładuje sie explorator bo nie moze dostać się do raida -> wywala memory management error i bsod -> restart -> działa stabilnie. linuch nie ma tego problemu bo montuje raida dopiero wtedy gdy chce sie do niego odwołać.

   z resztą, manager raid AMD wyglada i zachowuje sie tak jakby go jakiś chińczyk w zabitej dechami dziurze sklecał, działą wolno, trzy dni synchronizował 2 tb dyski by były jakkolwiek używalne, potrafił wyczyścić dysk backupowy jak główny sie nie załaczył prawidłowo. ogółem temat rzeka, do zastosowań półprofesjonalnych słabo to wyglada.

  •  

   pokaż komentarz

   @sodomek: System pod ścisłą kontrolą twórcy to w mojej ocenie system bez dobrej przyszłości. Staram się unikać inwestycji w takie coś jak tylko mogę. Dziś działa, kto wie co jutro autorom odbije? Gdyby wszyscy myśleli w ten sposób, świat oprogramowania z perspektywy konsumenta wyglądałby o niebo lepiej. W takim świecie firmy nie kombinowałyby, żeby jak najbardziej wydoić klientów i umocnić swoją pozycję, bo jedynym sposobem na zysk byłoby dostarczanie użytkownikom tego, czego wymagają. Wciskasz syf = znikasz z rynku. Owszem, byłoby to niesamowicie ryzykowne dla dzisiejszych liderów w IT, gdyż mało który gra tu czysto, ale czy to źle?

   Android, Chromium, Linux, Docker i inne projekty pokazują, że można od początku być otwartym i osiągnąć sukces, a wręcz monopol, który nikomu nie przeszkadza.

  •  

   pokaż komentarz

   @sodomek: O ile w paru kwestiach masz rację, to pisanie

   Ile miałeś BSODów od W7??? Zero?
   Jest dość głupią kwestią.

   pokaż spoiler A JAK JUŻ TO KERNEL PANIC

  •  

   pokaż komentarz

   @mktos raczej ściąganie pirackich programów i darmowych antywirusów (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @sodomek po pewnej aktualizacji co parę minut. Coś zj?#$li i bsody się pojawiały jak grzyby po deszczu. Nie pamiętam teraz numeru błędu, ale dość popularny patrząc na ilość wątków w necie.
   Zrobiłem reinstalacje i wyłączyłem updaty, ale co jakiś czas trzeba sprawdzać czy się "same" nie włączyły. Teraz strach to włączyć pobownie, żeby znowu nie trzeba instalować wszystkiego od nowa.
   Także tego, co do ilości bsodow na w10... Na 7 btw nie pamiętam żebym na tym kompie miał jakieś.

 •  

  pokaż komentarz

  Znamienne, że większość infekcji ma miejsce w Polsce, a ślady pochodzenia tego malware prowadzą do Rosji. Wiele wydarzeń, typu brexit czy wybory w USA, i inne, ukazują jak kluczowe w obecnych czasach dla suwerenności państwa jest jego cyberbezpieczeństwo. Patrząc na działania ludzi rządzących nami, jestem pełen obaw czy ta banda partaczy w ogóle zdaje sobie z tego sprawę.

 •  

  pokaż komentarz

  Główny architekt przedsięwzięcia mieszka w Zgierzu.